AKTUALITY 2018

Monumenty minulosti

Konečne vykuklo slniečko a prišla jar, na ktorú sme tak dlho čakali. Voľné nedeľné popoludnie - 8. 4. 2018 sme sa preto rozhodli tráviť aktívne. Vybrali sme sa na prechádzku a ďalšie poznávacie dobrodružstvo do neďalekého mesta Vranov nad Topľou. Po predchádzajúcom vzájomnom rozhovore sme sa s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie dohodli, že obohatíme naše spoznávacie výlety o ďalší rozmer - poznávanie sakrálnych pamiatok - bazilík a kostolov našom regióne. Dnešným cieľom bola návšteva a prehliadka Baziliky Narodenia Panny Márie. Ako sme sa dozvedeli, túto Baziliku dala postaviť ešte v roku 1441 rehoľa františkánov a v jej interiéri sa nachádza obraz Panny Márie, ktorý pred vyše 300 rokmi údajne ronil krvavé slzy. Bolo to obdivuhodné, obrovský interiér kostola bol krásny, bohato zdobený, a celkom odlišný od interiéru kostola našej farnosti. Ale viete čo? Pozrite sa sami na fotografie a uvidíte, čo všetko sme v bazilike a v meste Vranov nad Topľou videli, a kde všade sme sa zastavili. Hoci sme sa domov vrátili trochu unavení, stálo to za to.   

Navštívili nás budúci zdravotníci

V stredu 14. marca nás navštívila skupina žiakov zo Strednej zdravotníckej školy v Humennom. Zaujímali sa o chod zariadenia a o klientov, ktorým sa u nás sociálna služba poskytuje. Na úvod sa počas prezentácie dozvedeli všetky potrebné informácie z jeho histórie, súčasnosti a predstavili sme im aj víziu LIDWINA - DSS v oblasti deinštitucionalizácie. Počas samotnej prehliadky sa žiaci mohli s klientmi zoznámiť, porozprávať a aspoň na malú chvíľu vstúpiť do ich sveta. Prezreli si dielne pre výkon pracovnej terapie, navštívili tréningový byt, pracovisko rehabilitácie, triedu špeciálnej základnej školy, krátko sa zúčastnili na muzikoterapii a oboznámili sa aj s poskytovaním starostlivosti o klientov s pridruženým fyzickým postihnutím.      

Nové spoločenské miestnosti

Veková štruktúra obyvateľov nášho zariadenia sa mení. Z detí sa stali dospelí ľudia a ich potreby a požiadavky vyrástli spolu s nimi. Z uvedeného dôvodu sa im postupne snažíme prispôsobiť vybavenie interiérov tak, aby čo najviac nadobudli pocit pohodlia a pokoja v príjemnom prostredí. Práve preto sme sa pustili do rekonštrukcie dvoch herní, ktoré sme premenili na univerzálne spoločenské miestnosti. V nich klienti našli nový priestor pre relax a spoločné či individuálne trávenie voľného času. Miestnosti sme vyzdobili prácami z našich dielní a ich vybavenie budeme postupne dopĺňať podľa aktuálnych potrieb.    

Fotoreport z krúžkov v CVČ
Divadlo Portál opäť u nás

Ak nemôžeme vždy my, tak prídu oni... Stáva sa už pevnou tradíciou, že nás pravidelne prichádza pobaviť svojim rozprávkovým predstavením Divadlo Portál z Prešova. Dnes nás navštívili so zábavnou a zároveň poučnou rozprávkou Pyšná princezná. Môžeme povedať, že sme už videli všelijaké princezné. Ale takúto ešte nie. Viete aká bola? Hroznejšia než hrozná. Jej kráľovský otec ju chcel vydať. Však jej kráľovská tvrdohlavosť odmietala všetkých pytačov z celého sveta. To však len do chvíle, keď sa o pýtanie ruky tvrdohlavej princeznej nedozvedel múdry a vynaliezavý kráľ Miroslav. Ten prišiel na zámok s odvážnym plánom, s ktorým si nakoniec získal srdce pyšnej princeznej...V mene všetkých divákov predstavenia ĎAKUJEME. Boli ste naozaj skvelí a už dnes sa tešíme, s akým predstavením nás opäť prekvapíte.  

"Nemocnica na okraji mesta" očami režisérky

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Na jeden deň sa z nášho domova sociálnych služieb stala nemocnica. Nie však hocijaká, ale rovno "Nemocnica na okraji mesta", na ktorú si určite všetci dobre pamätáte. Nebola to naozajstná nemocnica, ale taká, fašiangovo - parodická. Naše predstavenie sme poctivo nacvičovali. Keď prišiel deň "D" a obecenstvo nás už začalo netrpezlivo potleskom privolávať, bola som v napätí aj ja, režisérka. Mala som mierne obavy, ako to herci "dajú" a či naše predstavenie zaujme a pobaví. Bála som sa hlavne preto, lebo na prípravu sme nemali veľa času a na skúškach to veľakrát nešlo podľa našich predstáv. Keď sme však odohrali generálku, herci ma povzbudili slovami: "neboj sa Jana, my to dáme", a tak som im všetkým verila. Mojim cieľom bolo týmto predstavením obohatiť každodenný život všetkým prijímateľom sociálnej služby, zabaviť publikum a hercom v bielych plášťoch naservírovať pocit výnimočnosti. Počas predstavenia sa moje obavy úplne rozplynuli a na všetkých som bola veľmi pyšná. Zvládli to úžasne. Obecenstvo najviac zaujala ich uvoľnenosť, zhovorčivosť a samozrejme dokonalá improvizácia. Po budove sa niekoľkokrát rozliehal búrlivý potlesk a smiech. Nemocnica na okraji mesta zavrela svoje brány spoločnou piesňou všetkých účinkujúcich. Na záver sa všetkým hercom za celé obecenstvo poďakovala pani riaditeľka. A potom sme sa už všetci len fotili, zabávali a hostili chlebíčkami, šiškami, fánkami, koláčikmi a množstvom iných dobrôt. Veď o tom sú Fašiangy...     

Karneval v CVČ

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožúška zima mu bude...Mnohí sa na toto obdobie tešia, my ho zbožňujeme. Prečo? Lebo je to čas veselosti, farebnosti a zábavy, naplnený hudbou, krásnymi kostýmami a dobrým jedlom. Centrum voľného času v Strážskom zorganizoval posledný januárový deň pre nás a prijímateľov sociálnej služby z DSS Harmónia nádherný karneval. Všetci sme si pripravili pestrofarebné masky a potom to prišlo. Čo? No super zábava, za ktorú srdečne ďakujeme...


Návšteva z Animy

V našom komunitnom byte sme privítali už veľa návštev. V utorok 23. 1. 2018 k nám prišla jedna z tých najvzácnejších. Navštívili nás naši noví priatelia, prijímatelia sociálnej služby zo zariadenia Anima, ktoré sa nachádza v Michalovciach. Dopočuli sa o našom skvelom bývaní a preto ho chceli vidieť na vlastné oči. V sprievode sociálnej pracovníčky prišli piati. Aby bolo všetko tip - top, na hostí sme sa chystali od skorého rána. Trošku sme sa aj hanbili a zároveň sme mali obavy, ako to všetko dopadne. Dopadlo to perfektne. Keď sa nám podarilo prvotnú ostýchavosť prekonať, ukázali sme hosťom naše izby. Porozprávali sme im o tom, ako si tu žijeme. Samozrejme sme nezabudli na drobné občerstvenie, ktoré sme mali pre návštevu pripravené. Tešíme sa, že sme si našli nových priateľov a môžeme potvrdiť, že vo vzájomných návštevách budeme určite pokračovať. Vaša Mery :o)