AKTUALITY 2018
Vianočná besiedka - Zemplínske tradície na Štedrý deň.
Znova prichádza ten zázračný čas, čas tajných želaní, očakávania i splnených túžob. Na Vianoce sa tešia všetci, deti, ale aj dospelí. Aj v našom zariadení LIDWINA - DSS sme si toto adventné obdobie spríjemnili Vianočnou besiedkou dňa 14. 12. 2018 v duchu zemplínskych tradícií Štedrovečerného dňa. Na prestretom stole nechýbali vianočné oblátky, med, hubová polievka, bobaľky s makom, makové a tvarohové koláče a veľký biely koláč. Hody ako sa na Štedrý deň patrí. A nie len to, na besiedke zazneli krásne piesne, vinše a humorné scénky. Nevesta: „mamo, paťce, jakí mi upekla chľebík"- Stará mama požehná chlebík a vnúčence prestierajú na stôl taniere, lyžice, ...upratujú a pomáhajú... „mamo okoštujce kozarovú poľivku"...jój Margito, ta ši presoľila. Doľej vody Margito, doľej"
A čo na záver? Prajem všetkým ľuďom dobrej vôle vianočné sviatky plné lásky, pokoja a radosti.
Vianočná prezentačno - predajná výstava výrobkov zariadení sociálnych služieb
Dňa 11. 12. 2018 organizoval odbor sociálnych vecí KSK v Košiciach Vianočnú prezentačno - predajnú výstavu výrobkov zariadení sociálnych služieb, ktorej sa zúčastnili všetky zariadenia sociálnych služieb Košického kraja so svojimi nádhernými výrobkami y vlastných dielni. Podujatie otvoril a následne všetkých zúčastnených privítal riaditeľ KSK Ing. Juraj Ďorko.
Tradícia oslavy svätého Mikuláša
V mesiaci december máme zachovanú tradíciu - oslavy sv. Mikuláša. V tento deň čakáme nádielku sladkých dobrôt. Deti si čistia čižmičky, ktoré dávajú do okien a s napätím a radosťou čakajú na prekvapenie. Aj tento rok dňa 5. 12. 2018 o 13:30 hod. zavítal do nášho zariadenia sv. Mikuláš, anjelik a čertík, ktorých sme už v diaľke začuli jemným zvonením zvončeka. Konečne prišla vytúžená chvíľa. Do miestnosti vošla maska dobrosrdečného svätého Mikuláša s bradou, ktorá prezrádza jeho nekonečnú múdrosť. Spoločnosť mu robili dvaja pomocníci, čert zamastený od sadzí a prekrásny anjel, ktorí najčastejšie pomáhajú sv. Mikulášovi niesť ťažký mešec plný sladkých prekvapení. Skôr než nás začal obdarovávať, usadili sme ho na čestné miesto a obdarovali sme ho pekným kultúrnym programom. Tento deň bol pre všetkých výnimočný, krásny, plný šťastia, lásky a štedrosti. A takýto deň by mal byť každý jeden po celý rok. Takto by bol život krajší a vzácnejší.
O Dvanástich mesiačikoch na ľade
Nádherná a fascinujúca rozprávka o Dvanástich mesiačikoch na ľade v nás dňa 17. 11. 2018 v Michalovciach na zimnom štadióne zaviedla do zimnej a studenej rozprávky. Zimný štadión bol fakt zimný. Kto sa teplo neobliekol bola mu veľká zima. Túto rozprávku sme prežívali spolu s Maruškou v jej reálnom prostredí. Začalo sa to krásnym úvodným vykorčuľovaním hlavnej predstaviteľky Marušky. Neskôr sa pridávali ročné obdobia jar, leto, jeseň, zima a ďalšie postavy z rozprávky v podaní popredných krasokorčuliarov a účastníkov olympijských hier a majstrovstiev sveta z Ruska, ktorí spoločne vytvorili neopísateľnú atmosféru na ľade. Ich korčuľovanie a zvládanie piruet bolo až dych vyrážajúce. Niektoré tanečné akrobacie nás dvíhali zo sedadiel.
Zlatý slávik
Hudba a spev nás sprevádzajú od dávnych čias. Už naši predkovia, ktorí nedisponovali vymoženosťami dnešnej doby, si každodenný život spríjemňovali spevom. Spev vyčarí úsmev na tvári každého z nás a pohladí dušu. VIA LUX - DSS a ZpS Košice Barca pod záštitou KSK zorganizoval hudobno-spevácku súťaž Zlatý slávik. Súťaž sa uskutočnila 24. 10. 2018. Naše zariadenie reprezentovali prijímateľky sociálnych služieb Mária a Dagmara. Predstavili sa s piesňou Vydala ma mamka. Spomínanej súťaže sa zúčastnilo 13 ďalších zariadení sociálnych služieb. Dagmara a Mária sa medzi účinkujúcimi nestratili a svoju pieseň odspievali excelentne. Za svoj skvelý výkon boli odmenené úžasnými cenami. Celé podujatie nám spríjemňovala Cimbalovka Levočan, ktorá bola pre všetkých zúčastnených veľkým zážitkom. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník súťaže.
Kreatívne popoludnie s Klubom dôchodcov
Dňa 24. 10. 2018 nás Klub dôchodcov pozval medzi nás, aby sme ich naučili techniku pletenia z recyklovaného papiera. Samozrejme pozvanie sme prijali a spoločne sme si vytvorili príjemné kreatívne popoludnie. Začiatok bol pre nich ťažký, ale nakoniec im to išlo skvele. Tešíme sa, že môžeme odovzdať ďalej naše skúsenosti.
Abilympiáda
Dňa 16. októbra 2018 sa v Zemplínskom osvetovom stredisku v Michalovciach konala Abilympiáda, súťažná prehliadka pracovných schopností a zručností zdravotne postihnutých alebo inak znevýhodnených. Na prehliadke sme mohli vidieť remeselné zručnosti ako háčkovanie, pletenie z papiera, zdobenie veľkonočných vajíčok, zdobenie medovníčkov, servítkovú techniku, maľovanie na hodváb, recykláciu odpadov a pod. Náš prijímateľ Milan prezentoval techniku pletenia z papiera, za ktoré získal 1. miesto a prijímateľka Mária prezentovala servítkovú techniku, s ktorou sa umiestnila na 3. mieste. Z dosiahnutých umiestnení sa veľmi tešili. Okrem iného bolo podujatie spestrené hudbou a zábavou, o ktorú sa postarali organizátori a folklórny súbor z Bežoviec.
Oslavy 45. výročia založenia DSS
LIDWINA - Domov sociálnych služieb Strážske otvoril svoje brány a poskytol pomocnú ruku všetkým mentálne a telesne postihnutým jedincom z okolia v roku 1973. Stalo sa tak zariadením, ktoré bolo pre mnohých pevným a spoľahlivým miestom pre život. Od roku 1973 ubehlo už niekoľko rokov a samotné roky fungovania iba potvrdili opodstatnenosť vzniku tohto zariadenia. Za 45 rokov fungovania sa zariadenie stalo domovom pre mnohých PSS, ktorých životom sprevádzalo mnoho obetavých a láskavých zamestnancov. Pri príležitosti 45. výročia od založenia zariadenia zorganizovala LIDWINA - DSS pre všetkých prijímateľov sociálnych služieb oslavu. Celý deň - 4. 10. 2018, sa niesol v duchu týchto osláv. Ako to na oslavách býva, nechýbala zábava v podobe kultúrneho programu, i bohaté pohostenie, o ktoré sa postarali prijímatelia sociálnych služieb v spolupráci s inštruktorkami a ergoterapeutkami zariadenia. Počas celého dňa sa podával skvelý punč a rovnako sme si pochutnávali na sladkých zákuskoch a koláčikoch. Kultúrny program bol bohatý, pozostávajúci z piesní a tancov. No aj tak najväčším prekvapením, ktoré nám vyčarovalo úsmev na tvári, bolo vystúpenie divadla Portál s predstavením Rozprávkový hrniec. Bol to skvelý deň, počas ktorého sme nielen zabavili a oddýchli si, ale uvedomili si aj skutočnosť, že je skvelé niekam patriť, a že miesto kde žijeme môžeme skutočne nazvať našim DOMOVOM.
Tancuj srdcom
Vraví sa, že tanec pomáha vytvárať charakter a osobnosť človeka. Tieto slová sú pravdivé. lebo toľko ľudí rôznych charakterov individuálnych osobnosti spojili sa v jedno, aby predviedli, zatancovali a tak vyjadrili emóciu, ohybnosť a zmysel pre tanec. „Tancuj srdcom" je v poradí už II. ročník tanečno-pohybovej súťaže prijímateľov sociálnych služieb zariadení KSK, ktoré sa odohralo 21. 9. 2018 v Mestskej sále mestského úradu Rožňava. Zúčastnilo sa mnoho zariadení z KSK a predviedli krásne, kreatívne, zaľúbené, moderné, ľudové, tanečné kreácie. Bolo sa na čo pozerať a ich výkony niekedy prezrádzali, že ide o profesionálov a nie o amatérske skupiny. Celým podujatím nás sprevádzal stále usmievavý a zábavný moderátor, ktorý predstavoval učiteľa tanca a povzbudzoval tanečníkov. Naši štyria prijímatelia sa prezentovali moderným latino tancom od speváka Rickyho Martina La Mordidita, čo zo Španielčiny znamená „zjedz ma". Ich tanec sprevádzal búrlivý a neutíchajúci potlesk počas celej pesničky, ktorú zvládli a zatancovali bez jediného zaváhania. Jeden porotca sa vyjadril, že ich tanec bol chytľavý, rytmický a krásne prevedený. Veľmi nás to potešilo, že odborníci posúdili nás - amatérov tak profesionálne. Tešíme sa na ďalší ešte lepší III. ročník tanečno-pohybovej súťaže „Tancuj srdcom".
„Vitajte u nás"
Týždeň dobrovoľníctva pre rok 2018 bol vyhlásený od 14. - 30. 9. 2018 a tento rok sa konal pod sloganom: Týždeň dobrovoľníctva sa nafukuje. Naše zariadenie sa zapojilo do týždňa dobrovoľníctva dňa 18. septembra 2018 s aktivitou pod názvom Vitajte u nás. Samotná akcia sa uskutočnila priamo v našom zariadení. Podujatia sa zúčastnili členovia Klubu dôchodcov mesta Strážske, naši kamaráti - prijímatelia sociálnej služby zariadenia Harmónia Strážske, riaditeľ Strednej odbornej školy v Strážskom, študentka strednej školy v Trebišove, zamestnanci a prijímatelia nášho zariadenia. Inštruktorky sociálnej rehabilitácie na tento deň pripravili pre účastníkov bohatý program. Pre všetkých zúčastnených bola pripravená ukážka muzikoterapie, kultúrny program, kreatívny workshop a športovo - pohybové hry. Hostí všetkými aktivitami sprevádzali aj naši prijímatelia, ktorí ich do jednotlivých aktivít aj zapojili. Naši hostia mali možnosť absolvovať prehliadku zariadenia, získať informácie o dobrovoľníctve a o možnostiach vzájomnej spolupráce v rámci dobrovoľníckej činnosti. Cieľom tejto akcie bolo aj utužovanie vzťahov s pozvanými hosťami a ukážka života našich prijímateľov v zariadení, čiže u nich doma.
VII. ročník športových hier pre prijímateľov sociálnych služieb zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja
Už po siedmykrát sme sa zúčastnili VII. ročníka športových hier pre prijímateľov sociálnych služieb zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Slávnostného zahájenia sa ujala najprv riaditeľka zariadenia Harmónia Strážske, Ing. Mária Dunajová, ktorá privítala a predstavila pozvaných hostí. Tohto roku organizátori zvolili tieto súťažné disciplíny: lukostreľba, prekážková dráha, hod na cieľ, hod do diaľky, lovenie v bazéne, štafetový beh a kop na cieľ. Každý zo zúčastnených družstiev si mohol každú disciplínu najprv vyskúšať. Postupne každé súťažné družstvo prešlo všetkými siedmymi súťažnými disciplínami. Okrem iného nemôžeme zabudnúť, že svet zdravia mal opäť pripravený pre nás stánok so sprievodnými disciplínami, kde sme si mohli zmerať cukor v krvi, srdcovocievny tlak alebo si vyskúšať základy prvej pomoci.
Jasovská jaskyňa - podzemné krásy Slovenska
LIDWINA - Domov sociálnych služieb pripravila a zrealizovala pre prijímateľov sociálnych služieb ďalší z poznávacích výletov. V horúce letné dni sme sa rozhodli trocha schladiť a to troška neočakávane a netradične - rozhodli sme sa pre návštevu jaskyne. Dňa 22. 8. 2018 sa prijímatelia sociálnych služieb vybrali na pravé podzemné dobrodružstvo - na návštevu Jasovskej jaskyne. Samotná jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras. Sprístupnená verejnosti bola ako prvá zo všetkých jaskýň na Slovensku, a to už v roku 1846. Na výlet do Jasovskej jaskyne sa všetci prijímatelia nášho zariadenia už dlho tešili na nezvyčajné dobrodružstvo. Prehliadka bola zaujímavá, pútavá, odkrývajúca podzemné krásy jaskyne. Videli sme stalagmity (stojace kvaple) i stalaktity (visiace kvaple) či „kamenné vodopády". Ako sme sa dozvedeli od milej sprievodkyne, jaskyňa je známa okrem spomínaných krás aj širokým druhovým zastúpením netopierov (v zime je tu až 19 druhov z celkového počtu 24 druhov žijúcich na Slovensku), viacerými archeologickými nálezmi, zaujímavou históriou (o tom, že jaskyňu poznali už v historických dobách, svedčí aj bratrícky nápis v Husitskej sieni z roku 1452). Plní dojmov sme absolvovali cestu späť do Strážskeho. Rozmýšľajúc nad tým, čo sme to všetko vlastne videli, akú zložitú trasu v tmavých a niekedy aj úzkych priestoroch sme zvládli a či niečo také ešte v budúcnosti zažijeme.
Výlet do Kaštieľa Betliar - Odkaz šľachtického rodu Andrassyovcov
Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším kaštieľom juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar, 3 km severne od okresného mesta Rožňava. Bol jedným z viacerých sídiel významného šľachtického rodu Andrassyovcov. Práve tento kaštieľ sme si zvolili ako cieľ ďalšieho letného výletu dňa 7. augusta 2018, ktorý LIDWINA - DSS zrealizoval pre prijímateľov sociálnych služieb. Prostredníctvom zážitkového poznávania a učenia sa všetci, ktorí sa podieľali na príprave a realizácií tohto výletu, pokúsili im sprostredkovať pohľad do histórie a života ľudí v minulosti. Pokúsili sa poukázať na to, že krásne a vzácne veci neexistujú iba v súčasnosti, ale boli súčasťou života aj našich predkov. V neposlednom rade zdôrazniť potrebu ochrany a zodpovednosti voči kultúrnemu dedičstvu Slovenska. Okrem iného v krásnom prostredí kaštieľa Betliar si všetci zúčastnení vychutnali krásne prírodné prostredie betliarského parku. Veľkým osviežením bol úžasný vodopád nachádzajúci sa vo vnútri tohto parku. Neopakovateľným zážitkom však bol pre zúčastnených veľkolepý interiér kaštieľa. Rod Andrassyovcov patril v období, v ktorom žili medzi najbohatších šľachticov na Slovensku a táto skutočnosť sa odrazila aj na interiéri kaštieľa, kde sme mohli vidieť bohato zdobený dobový nábytok, vzácne obrazy a portréty šľachtického rodu, či impozantnú knižnicu zo vzácnymi knižnými titulmi.
Indiánske leto
V dňoch od 24. júla do 27. júla 2018 bola realizovaná športovo-zábavná akcia pod názvom „Indiánske leto" pre našich prijímateľov. Každé dieťa i väčšina dospelých sa chce stať hoci iba na maličkú chvíľu indiánom a zažiť dobrodružnú výpravu za bájnym pokladom. Samotnej akcii predchádzala príprava, kedy si prijímatelia pripravovali najmä indiánsky totem, zdobili indiánske pierka do indiánskych čeleniek a volili si členov do svojho indiánskeho kmeňa - kmeň Neposedné veveričky, kmeň Prešibaný Lišiak, kmeň Tancujúci medveď, kmeň Škriekajúca vrana a kmeň Sediaca Hatatitla. Náš Domov sociálnych služieb tak na štyri dni ovládli Indiáni. Počas týchto dní sa dvor pri dome na ul. Mierová premenil na indiánsku osadu. V centre indiánskej osady bol umiestnený veľký totem a indiánske ohnisko. V prvý deň Indiánskeho leta sme si postavili na dvore indiánske stany - tzv. Tee pee a obliekli sa do indiánskych odevov. V ďalších dňoch nechýbalo posedenie pri indiánskom ohnisku - „opekanie bizóna" - klobások, na ktorých si PSS pochutnali po náročných športových disciplínach. Ako inak správny indián musí dokázať svoju šikovnosť a odvahu. Tú prijímatelia prejavili v disciplínach ako: „pitie ohnivej vody", „balónovej vojne", „boj o bieleho koňa", „vodného skalpovania", či „sladké umlčanie nepriateľa". Najťažším testom odvahy a vytrvalosti bola pre prijímateľov skúška vytrvalosti pod názvom „Pevný ako skala" - zjednodušene povedané vydržať šteklenie nôh indiánskym pierkom. Nakoniec nechýbala ani dobrodružná výprava za bájnym pokladom. „Hľadanie stopy" - bájneho indiánskeho pokladu zvládli úspešne všetkých päť kmeňov indiánskej osady. Samozrejme nechýbal ani indiánsky tanec. Tieto dni boli naplnené rôznymi športovými a zábavnými aktivitami a okrem uvedeného sa mohli návštevníci Indiánskeho leta aj prostredníctvom tejto akcie dozvedieť niečo nové o indiánoch, kde žili, v akých príbytkoch bývali, čím sa živili.
Uvítanie leta
Ranné kvapky dažďa sa tichúčko zasekli v tráve. Všetci sme sa zobudili do príjemného rána s očakávaním, že nám počasie dopraje a po predošlých sychravých dňoch nastane slnečný deň, ktorý naplno využijeme na uvítanie leta. Obloha sa sfarbila rôznymi farbami od svetloružovej cez oranžovú až po svetločervenú. Slnko nesmelo vykuklo, rozhliadlo sa a postupne sme nadobudli istotu, že je správny čas začať slávnostný program, v ktorom sa predstavia prijímatelia nášho zariadenia. Dňa 19. 7. 2018 zahájila inštruktorka sociálnej rehabilitácie program s názvom uvítanie leta na dvore LIDWINA DSS, spoločne s dvoma prijímateľmi, ktorí zarecitovali peknú báseň o lete. Po zapnutí hudby sa hneď ostatní účastníci vžili do svojich hereckých rolí a zahájili divadelné a tanečné číslo s názvom „Účastníci zájazdu". Autobus pripomínal svojimi presnými detailmi ozajstný autobus. Cestovalo sa dlhšou traťou celým Slovenskom, a to do Košíc, Prešova, Detvy, Hornej Dolnej a končilo to na ranči v Topolčiankach. Vystúpenie predviedli ako ozajstní herci a tanečníci. A aby toho nebolo málo, účinkujúci si pripravili pre nás „Čarovný les", v ktorom dievčatá tancovali a ostatní prijímatelia predviedli rytmizovanie na djembe bubnoch. Na záver vystúpenia všetci zaspievali pieseň od Ščamby s názvom Dedina a všetkých prítomných obdarovali veselými perníkmi. Všetci účinkujúci boli odmenení búrlivým potleskom a pochvalou. Zábava však trvala až do večerných hodín. Teplý letný vánok rozfúkal vlásky dievčatám pri tanci a v okolí sa šíril štebot vtáčikov a hlasy veselých ľudí. Bol to nezabudnuteľný zážitok stráviť celé odpoludnie v takejto veselej spoločnosti všetkých prijímateľov a zamestnancov nášho zariadenia. Bol to pocit slobody, lásky, porozumenia, ktorý otvára dvere všetkým, ktorí po nej túžia. Veď čo viac dokáže povzbudiť myseľ, telo, ak nie obdivný pohľad na usmievajúcu sa mládež.
Pohľad do minulosti - vynálezy, ktoré zmenili náš svet
Dňa 15. 7. 2018 sme uskutočnili poznávaco-vzdelávací výlet do neďalekého mesta Humenné. Cieľom uskutočneného podujatia bolo nielen aktívne stráviť nedeľné popoludnie, ale predovšetkým upevniť schopnosti prijímateľov v rámci sociálnej komunikácie a sociálnej interakcie s intaktnou populáciou komunity mesta Strážske a mesta Humenné. Prvoradým zámerom však bolo jednoduchou formou zážitkového poznávania a učenia sprostredkovať pohľad do histórie jednotlivých vynálezov minulých storočí. Išlo o prepojenie vedeckého a sakrálneho sveta. Naše kroky viedli do Vihorlatského múzea v Humennom. Z ponúkaných expozícií a výstav nás zaujala výstava 12 patrónov. Výstava ponúka nevšedný pohľad na historický vývoj patrónstva od čias antiky a jeho genézu v kontexte celkového vývoja ľudskej spoločnosti. Na príklade najznámejších patrónov približuje indície vyhlásenia patrónstva, ktorými boli osobné vlastnosti a životné postoje. V pútavom grafickom spracovaní predstavuje dvanásť patrónov vedy, techniky a remesiel, dokumentovaných jednotlivými múzejnými technickými odbormi. Oblasti ich patrónstva sú prezentované kolekciou artefaktov z vybraných zbierok technických a vedných odborov Slovenského technického múzea. V Humennom sme navštívili aj sakrálnu pamiatku - Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých. Takto realizujeme aktívne strávené nedeľné popoludnie.
Výlet na Morské oko
Usporiadanie výletu je náročný proces, ale keď sa pustia do neho ľudia, ktorým záleží, aby naši prijímatelia mali spomienky, tak vtedy sa podarí všetko na svete, dokonca aj počasie vydržalo do príchodu k autobusu, ale to už predbieham. 10. júla 2018 ráno po raňajkách sme vycestovali autobusom na Morské oko. Cesta ubiehala veľmi rýchlo, ani sme sa nenazdali a boli sme na mieste. Začal sa výstup k Morskému oku. Cesta pre niektorých bola náročná, ale vzájomným povzbudzovaním to išlo veľmi dobre. hneď nás očarili lesy, ktoré umocňovali atmosféru a pokoj okolia. Nádherné Morské oko, ktoré sa vynorilo pred nami, ukázalo bohatstvo, ktoré ukrýva vo svojich vodách. Všetko sme sa snažili zachytiť fotografovaním. Krásne a zaujímavé scenérie sa nám ukázali aj hlbšie v lese, kde nasledovala vytúžená prestávka na oddych a posilnenie. Pri chate, ktorá sa nachádza v danej lokalite sme si posedeli, najedli, pofotili a rozprávali ako v prírode lepšie chutí a aký je tu pokoj. Pri našej turistike sme stretávali aj mnoho turistov, ktorí si tiež prišli pozrieť krásy nášho Slovenska. Všetko sa raz začne a všetko raz skončí. Náš výlet bol na konci a my všetci sme sa tešili na návrat domov. Niektorí by sme tam najradšej ostali, ale v zariadení nás už všetci očakávali. cestou ako sme sa vracali, začali sa zbiehať mračná, hrmieť a blýskať. stihli sme to ako sa hovorí „na chlp". Hneď po vstupe do autobusu sa rozpršalo a lialo nám až po Zemplínsku Šíravu, kade sme sa vracali cestou domov. Už teraz sa tešíme na ďalší výlet, ktorý nás čaká a sme plný očakávania čo všetko uvidíme a spoznáme.
II. Ročník turnaja zariadení sociálnych služieb KSK v petanque
Dňa 2. 7. 2018 sa uskutočnila súťaž v petanque. Do súťaže bolo prihlásených 11 družstiev z rôznych zariadení a zamestnanci VÚC. Športové podujatie prebiehalo vonku na športovom petanque ihrisku v zariadení Domko Košice. Jednotlivé družstvá sa snažili vydať čo najlepší výkon. Naše družstvo LIDWINA - DSS obsadilo krásne 4. miesto, za čo im srdečne gratulujeme.
Krídla túžby
Dňa 22. 6. 2018 sa v Spišskom Podhradí konal 8. ročník regionálnej súťaže „Krídla túžby" pod záštitou predsedu PSK PaedDr. Milana Majeského, PhD. a 17. ročník „Festivalu kultúrnych činností prijímateľov ZSS", na ktorom sme sa zúčastnili aj my z nášho zariadenia LIDWINA - DSS. Krídla túžby - symbol okrídlenej barly v žltom srdci. Srdce predstavuje lásku, prirodzenú súčasť života človeka. Pri prežívaní lásky rastú krídla, ktoré znamenajú symbol rozletu. Barlička predstavuje oporu, ktorú potrebuje každý z nás a pre ľudí odkázaných na sociálne služby, je dôležitá rovnako ako vzduch, ktorý dýchame. Prijímatelia sa na túto akciu veľmi tešili, no hlavne na to, že sa mohli prezentovať s tanečným predstavením s názvom „Čarovný les", ale taktiež prezentovať ich vlastnoručné výrobky z dielní. Okrem iného na kultúrnom podujatí odzneli krásne básne, piesne ľudové a náboženské, rozprávkové príbehy a tanečné prevedenia prijímateľov rôznych zariadení. Celý deň vládla pokojná a priateľská atmosféra plná úsmevu, lásky a porozumenia. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník festivalu Krídla túžby.
Margaréta Fest 2018
Dňa 21. 6. 2018 sa uskutočnil Margaréta Fest, 7. ročník medzinárodného festivalu mladých umelcov so zdravotným znevýhodnením v Ekoparku v Prešove. Organizátorom podujatia bolo OZ Barlička Prešov. Festivalu sa zúčastnilo 18 zariadení. Naše zariadenie LIDWINA DSS prezentovala prijímateľka Mária s piesňou od známej speváčky Kristíny „Ta ne". Za svoje prezentované umelecké schopnosti získala krásne 2. miesto. Gratulujeme.
Exkurzia - návšteva od susedov
Dňa 7. júna 2018 k nám zavítali českí študenti 3. ročníka Strednej zdravotníckej školy, ktorí prišli do našich končín až z Třebíča. Mali sme tú česť im prezentovať naše zariadenie. Oboznámili sme ich s našou históriou, víziou a prevádzkou zariadenia. Súčasťou programu bola aj prehliadka jednotlivých referátov, účasť na muzikoterapii, možnosť nahliadnuť do dielní a popozerať si výrobky našich prijímateľov, ale aj stretnutie sa s prijímateľmi tréningového bytu. Ďakujeme Vám za návštevu.
Deň detí v parku PUB
Vytvoriť deťom úsmev na tvárach, pobaviť sa, nájsť si nové priateľstvá, ukázať a predstaviť umenie, ktoré zabaví všetkých, malých i veľkých. S touto myšlienkou sa začalo naše prezentovanie programu na Deň detí. Počasie nám veľmi prialo, slniečko sa v ten deň usmievalo. Bola milá atmosféra, detí bolo kopec a všetci mali skvelú náladu. Všetko bolo v plnom prúde. Deti pobehovali, kričali, šantili, usmievali sa a to bolo podstatné v tento deň. Prebiehali aj rôzne súťaže, skákalo sa na trampolíne. Svoje kynologické schopnosti predviedol p. Čajka, ktorý sa výcviku psov venuje už dlhé roky. Ďalším lákadlom pre deti boli policajti a hasiči, ktorí vedia zaujať nielen malých, ale aj dospelých. Mnohí mali možnosť sadnúť si do ich áut a obdivovať techniku. Prispeli sme aj my a to naším vystúpením Prechádzka čarovným lesom, ktorého dojem umocňovalo aj prostredie parku s množstvom stromov a zeleňou.
Športový deň v duchu osláv MDD
Dňa 1. júna 2018 všetky deti oslavujú svoj medzinárodný deň. Keďže vekové zloženie prijímateľov sociálnych služieb v našom zariadení sa mení a z detí sa stávajú mládežníci a mladí dospelí, neoslavujeme tento deň v pravom slova zmysle. Napriek tomu nezabúdame, že v každom z nás ešte drieme dieťa a detská duša, preto si tento deň spríjemňujeme športovými aktivitami, a sú to konkrétne tieto: chytanie vrchnáčikov z plastových fliaš v bazéne, prenášanie vody v plastovom pohári, hádzanie balóna naplneného vodou na cieľ, súťaž v bicyklovaní, prekonávanie prekážok s nafúknutým balónom medzi nohami a mnohé ďalšie.
Most úsmevov- Čarovný les
Dňa 29. 5. 2018 sa v Košiciach, v Jumbo divadle Grand konal ďalší už XV. ročník festivalu dramatickej tvorivosti prijímateľov domovov sociálnych služieb - Most úsmevov. Na tomto festivale prebiehala prehliadka divadelno-tanečných predstavení DSS zariadení Košického samosprávneho kraja. Tohto festivalu sme sa zúčastnili aj my a poctivo sme sa na vystúpenie pripravovali a to s tanečným príbehom s názvom Čarovný les. Hlavnú úlohu stvárňovala krásna lesná víla, ktorá si v hlbokom tmavom lese skoro ráno za svitania vyšla na čistinku, aby si za sprievodu nádhernej hudby zatancovala svoj nádherný rozprávkový tanec. Len čo začala tancovať, po krátkej chvíli ju prekvapili a vyrušili spiace ježibabky, ktoré prebudila zo spánku krásna hudby. Začína veľká a hlučná zábava za zvukov bubnov. Ježibaby svojím tancom zvádzajú dobrú lesnú vílu na zlé chodníčky. Lesná víla svojou dobrotou premôže zákerné ježibaby. Ako to v rozprávkach býva, a ako by to aj malo byť, aj v našom príbehu víťazí dobro nad zlom.
Dovolenka na Zemplínske Šírave
Ako každý rok, tak aj tento, sme sa tešili na našu dovolenku. Naplánovali sme si ju od 27. 5. 2018 do 30. 5. 2018. Bola to dovolenka plná oddychu, relaxu, pohody, slnka, hudby a zábavy. Všetky potrebné (ale aj nepotrebné) veci sme si zabalili do našich kufrov a nasmerovali sme to priamo na Zemplínsku Šíravu. Neverili by ste ako nám tam bolo dobre. Škoda, že sme tam boli tak krátko. Veď pozrite sa sami ako nám bolo super.
XXII. Strážčanský jarmok
Náš Strážčanský jarmok každoročne usporadúva mesto Strážske a vždy sme pozvaní prezentovať nielen naše výrobky z dielne nášho zariadenia, ale aj tanečné umenie našich prijímateľov. Už v minulosti sa naši prijímatelia zúčastňovali a prezentovali svoje schopnosti a ohlasy boli veľmi pozitívne. Spolupráca s mestom je pre nás a našich prijímateľov veľmi dôležitá pre udržiavanie sociálnych kontaktov. Pre XXII. ročník, ktorý sa realizoval 25. - 26. mája 2018, sme si pripravili tanečné vystúpenie na pesničku od Rickyho Martina La Mordidita. Okrem iného mesto Strážske si pre nás pripravilo bohatý kultúrny program. No my sme sa najviac tešili na hviezdu večera, teda na Lukáša Adamca;)
Deň matiek v Klube dôchodcov
Bolo raz jedno dieťa pripravené narodiť sa. Pýtalo sa Boha: „Počulo som, že ma zajtra posielaš na Zem." Ale ako budem žiť, keď som maličké a slabé? Boh mu odpovedal: „Medzi mnohými anjelmi som si vybral jedného pre teba. Bude ťa čakať a starať sa o teba." Jeho meno vôbec nie je dôležité, lebo ty mu budeš hovoriť MAMA. Takýmto príhovorom sa začala naša spoločná oslava Dňa matiek v Klube dôchodcov. Naši prijímatelia zaspievali krásnu pieseň venovanú mamám. Predstavili svoje umelecké vlohy, a to samostatným bubnovaním na bongo bubny, básňami či tancom. Samozrejme do tanca sme pozvali aj prítomných. Sme radi, že ich máme.
Deň matiek
Deň matiek je jeden z najkrajších sviatkov, ktorý sa odzrkadľuje jedinečnosťou a nenahraditeľnosťou matky. Deti na celom svete majú príležitosť vzdať úctu svojím mamám láskavým úsmevom, kvetom, či iným darčekom a tak potešiť mamine láskavé srdce. Byť matkou znamená nechať svoj život obrátiť hore nohami a žiť ho pre druhých - pre naše deti. Tento deň patrí aj všetkým adoptívnym mamám a všetkým ženám, ktoré dokážu nahradiť svojou starostlivosťou, obetavosťou a láskavým prístupom aj biologickú mamu. Tá vďaka patrí hlavne mamám v takýchto sociálnych zariadeniach. Aj v našom zariadení nastal deň, na ktorý sme sa vopred usilovne pripravovali. V pripravenej réžii boli krásne básne, srdcervúce piesne, hra na hudobné nástroje - africké bubny, tance a nácviky moderátorov, ale aj kvety či vlastnoručne pripravené darčeky.
Stavanie mája v Michalovciach
Každý rok v podvečer pred 1. májom sa koná v Michalovciach stavanie mája v podaní folklórneho súboru Zemplín a Zemplínik. Táto tradícia sa datuje už od obdobia staroveku, kedy ich ľudia dávali pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi. Od 15. storočia sa táto tradícia postupne vyvíjala až získala dnešnú podobu. Preto sme sa rozhodli, že slávnostne stavanie mája chceme vidieť aj v inom meste, ako len v našom. Z toho dôvodu sme si naplánovali výlet do Michaloviec dňa 30. 4. 2018, kde sme sa mohli poriadne kultúrne vyžiť. Veď pozrite sami.
Stavanie mája
Máje sa na Slovensku stavajú už od stredoveku. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine alebo meste za spevu ľudových piesní a tancov. Takto sa to odohrávalo aj v našom meste Strážskom dňa 27. 4. 2018. Dievčence vyparádené v nádherných východniarskych krojoch najprv ozdobili peknými stužkami pripravenú okresanú briezku. Na zdobení brezy sa podieľali aj dievčatá z nášho zariadenia. Nasledoval úvodný tanec v prevedení pána primátora a dievčiny oblečenej v kroji. Navodilo to príjemnú a veselú atmosféru u všetkých prítomných na námestí. Tak sa začal pripravený kultúrny program, ktorý zahájili šikovné detičky z tunajšej materskej školy cigánskym tančekom. Po kultúrnej vložke ĽŠU sa predstavili aj naši prijímatelia ľudovým tancom v sprievode piesne s názvom „Ruža som ja ruža“. Svojím tanečným talentom ohúrili všetkých divákov a zožali veľký potlesk, ktorý ich veľmi potešil. Nasledovalo vystúpenie folklórneho súboru, ktorým sa pekné odpoludnie ukončilo. Našich tanečníkov zo zariadenia prišli povzbudiť a podporiť aj niektorí prijímatelia LIDWINA - DSS. Na krásne prežitom odpoludní malo veľký podiel aj príjemné slnečné počasie ako na objednávku.
Rozprávkový hrniec - Divadlo Portál
Viete čo je 25. apríla? Neviete? Ja Vám prezradím. Vtedy mám meniny. Rozmýšľate aké meno? No predsa Marek. Musím Vám povedať, že ak by sa dalo, oslavujem každý deň v roku. Milujem oslavy. A práve na moje meniny prišli do nášho zariadenia herci z Prešovského divadla Portál s Rozprávkovým hrncom. Bol to príbeh o pomiešaných rozprávkach, ktoré sa vysypali do veľkého čarovného hrnca. Verte či nie, cítil som sa ako v skutočnej rozprávke. Boli proste úžasní.
Ferdo Mravec
Dňa 20. 4. 2018 prišli k nám divadelníci s celou svojou posádkou z Divadla Sarus, aby našli mravčekovi Ferdovi jeho domov. Pri jeho prechádzke sa akosi stranil od svojej rodiny. Smutný a nešťastný hľadal niekoho, kto by mu pomohol nájsť jeho mravenisko. Jeho hľadanie bolo náročné a zdĺhavé. Nik mu nechcel pomôcť. Ale on sa nevzdával. pri svojich potulkách lesom stretol slimáka, ktorému opravil anténu, krásnu lienku, pavúka, cvrčka, truhlíka, či lúčneho koníka, ktorého si nakoniec aj skrotil. Nakoniec sa mu jeho úsilie vyplatilo a za pomoci truhlíka našiel to čo hľadal - mravenisko s celou svojou rodinou.
Výstup na Brekovský hrad
Vykuknutím prvých jarných lúčov sme sa dohodli s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie, aby sme sa išli niekde prevetrať a hlavne trošku ponaťahovať kosti. Viete čo oni pripravili? Výstup k zrúcanine hradu Brekov, v krásny slnečný deň 19. apríla 2018. Musím Vám povedať, že hoci to nie je ťažká turistika, po takej dlhej zime nám dala poriadne zabrať. Ešte teraz cítim „svalovku“ na nohách. Ale i napriek tomu som rada, že som sa na to dala, lebo ten výhľad a pocit z dosiahnutého cieľa stál za to ;)
Prvá jarná opekačka
Sobotné popoludnie – 14. 4. 2018 - deň pracovného pokoja sme si aj my užili na teplom aprílovom slniečku. Znovu sme sa rozhodli, že nebudeme leňošiť na izbách, ale deň strávime na čerstvom vzduchu - aj keď dnes to bolo tak trochu labužnícky.Tento krát sme si na vyplnenie sobotného popoludnia zvolili opekačku. Každý mal zadelenú úlohu a tak všetko išlo ako po masle. Chlapci – Albín a Milan sa postarali o dostatočné množstvo dreva a my dievčatá – Mária a Dagmara sme sa s inštruktorkami zvŕtali v „kuchyni“ a pripravovali potrebné potraviny. Ohník pukotal, klobásky či špekáčiky škvrčali nad plameňom, zemiačky chrumkaveli v pahrebe... to všetko bolo sprevádzané smiechom a dobrou náladou. A ako inak nechýbala ani hudba a tanec. O zapojenie potrebnej aparatúry a púšťania piesní na želanie sa postaral ako inak Lukáš. Po vyčerpávajúcej práci a aktivitách celého týždňa nám relax v podobe opekačky padol veľmi dobre. Zregenerovali sme sily, oddýchli sme si a samozrejme aj pochutili na opekaných dobrotách. Tie boli fakt chutné.
Monumenty minulosti
Konečne vykuklo slniečko a prišla jar, na ktorú sme tak dlho čakali. Voľné nedeľné popoludnie - 8. 4. 2018 sme sa preto rozhodli tráviť aktívne. Vybrali sme sa na prechádzku a ďalšie poznávacie dobrodružstvo do neďalekého mesta Vranov nad Topľou. Po predchádzajúcom vzájomnom rozhovore sme sa s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie dohodli, že obohatíme naše spoznávacie výlety o ďalší rozmer - poznávanie sakrálnych pamiatok - bazilík a kostolov našom regióne. Dnešným cieľom bola návšteva a prehliadka Baziliky Narodenia Panny Márie. Ako sme sa dozvedeli, túto Baziliku dala postaviť ešte v roku 1441 rehoľa františkánov a v jej interiéri sa nachádza obraz Panny Márie, ktorý pred vyše 300 rokmi údajne ronil krvavé slzy. Bolo to obdivuhodné, obrovský interiér kostola bol krásny, bohato zdobený, a celkom odlišný od interiéru kostola našej farnosti. Ale viete čo? Pozrite sa sami na fotografie a uvidíte, čo všetko sme v bazilike a v meste Vranov nad Topľou videli, a kde všade sme sa zastavili. Hoci sme sa domov vrátili trochu unavení, stálo to za to.
Vítanie jari
Dňa 7. 4. 2018 klub žien SNS v Michalovciach v spolupráci s SNS a OO únie žien Slovenska v Michalovciach nás pozval ako účinkujúcich hostí na kultúrny program s názvom Vítanie jari, ktoré sa odohrávalo v priestoroch Základnej školy v Strážskom. Pozvanie sme prijali a patrične sme sa na neho pripravili nielen prípravou dramaturgie a tanečno-speváckeho vystúpenia, ale aj výrobkami z dielne nášho zariadenia. Náš spevácky súbor Horúce srdcia predviedol vítanie jari s ukážkou vynášania Moreny. Zaspievali sme ľudovú pieseň, ktorá svojím textom rozohriala mnohé srdcia. Sprevádzala nás aj známa ľudová skupina. Po našom vystúpení sa predviedla folklórna skupina z Pavloviec nad Uhom. My ako správna tanečno-spevácka skupina sme sa hneď pridali so spevom a tancom. Veď pozrite sa sami.
Veľkonočné obdobie
Veľkonočné sviatky boli niekedy sviatkami príchodu jari. Dnes sú najdôležitejšími sviatkami kresťanov. Ide o najkrajšie a najpestrejšie obdobie počnúc celou ich prípravou, výrobou veľkonočných kraslíc, veľkým upratovaním, prípravou tradičných jedál, až po samotné veľkonočné trojdnie, ktoré v sebe zahŕňa svätenie pásky, veľkonočné obrady, oblievačku a pod. Obdobie plné slovenských zvykov. My sme si ich užili a čo vy?
Zimné radovánky v marci
V plnej príprave na Veľkonočné sviatky sme zažili niečo nečakané. V jedno marcové ráno - 21. 3. 2018 - sme sa prebudili do zasneženého dňa. Áno, počujete dobre, do zasneženého dňa. Napriek tomu, že sme čakali pekný slnečný deň a príchod jari, prišla znova pani zima. Mesto Strážske zakryla snehová perina a trošku sme aj váhali, aký mesiac v roku to práve je. Pohľad cez okno na zasneženú prírodu bol však nádherný. A ako inak. Návrat pani zimy sme v tento deň plne využili. Po vykonaní všetkých povinností znela výzva inštruktorky sociálnej rehabilitácie:"Teplo sa obliecť! Ideme vonku a postavíme si snehuliaka! Súhlasíte?" Samozrejme, všetci sme súhlasili a aj sme sa náležite potešili. Ale aby to bolo presné, nakoniec sme si postavili celú snehuliacku rodinu. Chlapci sa postarali o snehuliaka otca, dievčatá o snehuliačku mamu a spoločne sme postavili aj snehuliacke dieťa. Bohatú nádielku snehu sme využili aj na priateľskú guľovačku a voľné šantenie v snehu. Hoci už dávno nie sme deti, v tento deň sme sa vyšantili a užili si sneh naplno, ako keby sme nimi boli. Veď aj to je potrebné, vedieť sa zabaviť, odpútať sa od starostí a oddýchnuť si od povinností bežného dňa. A urobili sme dobre. Už na nasledujúci deň sme zistili, že sneh sa pomaličky topí a predsa len nadvládu v prírode si pomaly preberá pani jar. Okrem toho, že sme sa v snehu zabavili ako sa patrí, sme priamo z dňa na deň mohli pozorovať striedanie ročných období. Zima síce odchádza, no my sa už teraz tešíme na to, čo všetko nám prinesie jar. Veríme, že naše inštruktorky sociálnej rehabilitácie nám pripravia množstvo jarných aktivít a činností.
Veľkonočná prezentačno-predajná výstava
V priestoroch Úradu Košického samosprávneho kraja sa dňa 20. 3. 2018 uskutočnila veľkonočná prezentačno-predajná výstava 23 zariadení sociálnych služieb Košického samosprávneho kraja. Cieľom podujatia bolo prezentovať výrobky našich prijímateľov vyrobených v dielňach jednotlivých zariadení. Sme veľmi radi, že sme sa tejto akcie mohli zúčastniť aj my.
Súťaž o najkrajšie veľkonočné vajíčko
Dňa 15. 3. 2018 sa uskutočnila v priestoroch LIDWINA DSS súťaž o najkrajšie veľkonočné vajíčko. Súťaže sa aktívne zúčastnilo 12 prijímateľov sociálnych služieb nášho zariadenia. V úvode bol prijímateľom vysvetlený priebeh samotnej súťaže, zdôraznené zásady slušného a férového správania. Z dôvodu motivovania ku väčšej kreativite bola za najkrajšie veľkonočné vajíčko vyhlásená odmena. Prijímateľom, ktorí sa zúčastnili súťaže bolo na zdobenie veľkonočného vajíčka ponúknutých niekoľko techník - servítková technika, vpichovanie látky do vajíčka, oplietanie vajíčka vlnou, nalepovanie krčeného papiera na vajíčko, či vyfarbovanie vopred pripravenej predlohy vajíčka. Na zhotovenie veľkonočného vajíčka si mohli zvoliť techniku, ktorá im najviac vyhovuje. Tvorenie sa nieslo v pokojnom duchu. Všetci boli sústredení na svoje výtvory a na to, aby zhotovili to najkrajšie veľkonočné vajíčko. Vzájomne sa povzbudzovali, pomáhali si radami i praktickou pomocou. Hodnotenia súťaže sa zúčastnili zamestnanci zariadenia, ktorí mali veľkú úlohu, určiť, ktoré je najkrajšie. Všetci sa zhodli v tom, že každý výtvor je jedinečný a krásny. Veď posúďte sami.
Navštívili nás budúci zdravotníci
V stredu 14. marca nás navštívila skupina žiakov zo Strednej zdravotníckej školy v Humennom. Zaujímali sa o chod zariadenia a o klientov, ktorým sa u nás sociálna služba poskytuje. Na úvod sa počas prezentácie dozvedeli všetky potrebné informácie z jeho histórie, súčasnosti a predstavili sme im aj víziu LIDWINA - DSS v oblasti deinštitucionalizácie. Počas samotnej prehliadky sa žiaci mohli s klientmi zoznámiť, porozprávať a aspoň na malú chvíľu vstúpiť do ich sveta. Prezreli si dielne pre výkon pracovnej terapie, navštívili tréningový byt, pracovisko rehabilitácie, triedu špeciálnej základnej školy, krátko sa zúčastnili na muzikoterapii a oboznámili sa aj s poskytovaním starostlivosti o klientov s pridruženým fyzickým postihnutím.
Nové spoločenské miestnosti
Veková štruktúra obyvateľov nášho zariadenia sa mení. Z detí sa stali dospelí ľudia a ich potreby a požiadavky vyrástli spolu s nimi. Z uvedeného dôvodu sa im postupne snažíme prispôsobiť vybavenie interiérov tak, aby čo najviac nadobudli pocit pohodlia a pokoja v príjemnom prostredí. Práve preto sme sa pustili do rekonštrukcie dvoch herní, ktoré sme premenili na univerzálne spoločenské miestnosti. V nich klienti našli nový priestor pre relax a spoločné či individuálne trávenie voľného času. Miestnosti sme vyzdobili prácami z našich dielní a ich vybavenie budeme postupne dopĺňať podľa aktuálnych potrieb.
Fotoreport z krúžkov v CVČ
Blumiáda 2018
Ahojte. Volám sa Denisa a chcela by som sa s Vami podeliť o zážitok, ktorý som zažila na Blumiáda 2018. Pravdupovediac ide o viac zážitkov, ktoré som zažila na trojdňovej zimnej olympiáde v rekreačnom stredisku Jahodná pri Košiciach od 27. februára 2018 do 1. marca 2018, spolu so svojimi spolubývajúcimi kámoškami z bytu Chemik. Ide už o 8. ročník malej olympiády súťaží v rôznych športových disciplínach. Ani neviem kde začať. Pekne po poriadku. Už od prvej chvíle, keď som sa dozvedela, že mam možnosť ísť prezentovať naše zariadenie, som sa nevedela dočkať a nechcelo sa mi tomu veriť. Až do kým, som naozaj nevystúpila v bielej krajine blízko Košíc. Musím Vám povedať, tam bolo veľa snehu a skadiaľ sme my prišli po snehu ani náznak. Slávnostné otvorenie zimnej olympiády sa realizovalo v treskúcej sa zime priamo pod lyžiarskym svahom. Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka otvoril Blumiádu príhovorom a po zahájení sme vypustili balóny šťastia. A potom sa to všetko začalo... tri dni plne zábavy, radosti, smiechu, šťastia, hudby, ale aj zmrznutých končatín (to nič, vždy sme sa v čajovni zohrali). Naše športové výkony sme si porovnávali v prekážkovej dráhe, snežnej jazde, v snowballe alebo na trenažéry streľby či futbalu. Nebojte sa, vládali sme. Okrem iného sme si mohli vyfarbiť trička s logom Blumiády, vyšantiť sa v bazéne, vytancovať sa na diskotéke či karnevale, alebo si zahrať zaujímavé spoločensko-súťažné hry. Večer sme mohli sledovať rozprávky v prevedení hereckých výkonov účastníkov z bábkového divadla Košice, ale taktiež zaspievať si s košickou speváckou skupinou Veľkonočná jahoda. Ale zo všetkého najviac sa mi páčil ohňostroj, skákanie do bazéna, šmýkanie sa po svahu, vozenie sa na ratráku, ale aj zábavný moderátor. Musím povedať, že tieto tri dni ostanú dlho v mojom srdci, lebo okrem skvelých zážitkoch, som spoznala aj skvele dievčatá z Idey DSS Prakovce. Teším sa kedy ich budem môcť opäť stretnúť.
Divadlo Portál opäť u nás
Ak nemôžeme vždy my, tak prídu oni... Stáva sa už pevnou tradíciou, že nás pravidelne prichádza pobaviť svojim rozprávkovým predstavením Divadlo Portál z Prešova. Dnes nás navštívili so zábavnou a zároveň poučnou rozprávkou Pyšná princezná. Môžeme povedať, že sme už videli všelijaké princezné. Ale takúto ešte nie. Viete aká bola? Hroznejšia než hrozná. Jej kráľovský otec ju chcel vydať. Však jej kráľovská tvrdohlavosť odmietala všetkých pytačov z celého sveta. To však len do chvíle, keď sa o pýtanie ruky tvrdohlavej princeznej nedozvedel múdry a vynaliezavý kráľ Miroslav. Ten prišiel na zámok s odvážnym plánom, s ktorým si nakoniec získal srdce pyšnej princeznej...V mene všetkých divákov predstavenia ĎAKUJEME. Boli ste naozaj skvelí a už dnes sa tešíme, s akým predstavením nás opäť prekvapíte.
"Nemocnica na okraji mesta" očami režisérky
Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Na jeden deň sa z nášho domova sociálnych služieb stala nemocnica. Nie však hocijaká, ale rovno "Nemocnica na okraji mesta", na ktorú si určite všetci dobre pamätáte. Nebola to naozajstná nemocnica, ale taká, fašiangovo - parodická. Naše predstavenie sme poctivo nacvičovali. Keď prišiel deň "D" a obecenstvo nás už začalo netrpezlivo potleskom privolávať, bola som v napätí aj ja, režisérka. Mala som mierne obavy, ako to herci "dajú" a či naše predstavenie zaujme a pobaví. Bála som sa hlavne preto, lebo na prípravu sme nemali veľa času a na skúškach to veľakrát nešlo podľa našich predstáv. Keď sme však odohrali generálku, herci ma povzbudili slovami: "neboj sa Jana, my to dáme", a tak som im všetkým verila. Mojim cieľom bolo týmto predstavením obohatiť každodenný život všetkým prijímateľom sociálnej služby, zabaviť publikum a hercom v bielych plášťoch naservírovať pocit výnimočnosti. Počas predstavenia sa moje obavy úplne rozplynuli a na všetkých som bola veľmi pyšná. Zvládli to úžasne. Obecenstvo najviac zaujala ich uvoľnenosť, zhovorčivosť a samozrejme dokonalá improvizácia. Po budove sa niekoľkokrát rozliehal búrlivý potlesk a smiech. Nemocnica na okraji mesta zavrela svoje brány spoločnou piesňou všetkých účinkujúcich. Na záver sa všetkým hercom za celé obecenstvo poďakovala pani riaditeľka. A potom sme sa už všetci len fotili, zabávali a hostili chlebíčkami, šiškami, fánkami, koláčikmi a množstvom iných dobrôt. Veď o tom sú Fašiangy...
Karneval v CVČ
Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožúška zima mu bude...Mnohí sa na toto obdobie tešia, my ho zbožňujeme. Prečo? Lebo je to čas veselosti, farebnosti a zábavy, naplnený hudbou, krásnymi kostýmami a dobrým jedlom. Centrum voľného času v Strážskom zorganizoval posledný januárový deň pre nás a prijímateľov sociálnej služby z DSS Harmónia nádherný karneval. Všetci sme si pripravili pestrofarebné masky a potom to prišlo. Čo? No super zábava, za ktorú srdečne ďakujeme...
Návšteva z Animy
V našom komunitnom byte sme privítali už veľa návštev. V utorok 23. 1. 2018 k nám prišla jedna z tých najvzácnejších. Navštívili nás naši noví priatelia, prijímatelia sociálnej služby zo zariadenia Anima, ktoré sa nachádza v Michalovciach. Dopočuli sa o našom skvelom bývaní a preto ho chceli vidieť na vlastné oči. V sprievode sociálnej pracovníčky prišli piati. Aby bolo všetko tip - top, na hostí sme sa chystali od skorého rána. Trošku sme sa aj hanbili a zároveň sme mali obavy, ako to všetko dopadne. Dopadlo to perfektne. Keď sa nám podarilo prvotnú ostýchavosť prekonať, ukázali sme hosťom naše izby. Porozprávali sme im o tom, ako si tu žijeme. Samozrejme sme nezabudli na drobné občerstvenie, ktoré sme mali pre návštevu pripravené. Tešíme sa, že sme si našli nových priateľov a môžeme potvrdiť, že vo vzájomných návštevách budeme určite pokračovať. Vaša Mery :o)