Motto týždňa: "Je len jediná cesta ku šťastiu - prestať sa trápiť nad tým, čo je mimo mojej moci." (Epikrétos)

AKTUALITY 2021

Výlet do Spišskej Novej Vsi 
Konečne opäť na výlete! Dňa 13.8.2021 sme po dlhšom čase vyrazili spoznávať a obdivovať krásy nášho Slovenska. Krásne počasie, plný batoh jedla a dobrá nálada - to všetko sme mali zbalené a vyrazili sme do pre nás doposiaľ nepoznaného mesta Spišská Nová Ves. 
Prvou zastávkou na tomto výlete bol nádherný a monumentálny Spišský hrad, ktorý na každom kroku na nás dýchal svojou históriou. Panoráma mesta Spišská Nová Ves zo Spišského hradu nám vyrážala dych a je neopísateľná. Druhou  zastávkou bolo  Laborartorium - experiment galéria, plná zážitkov z toho ako môže byť človek zrazu malý a veci okolo nás veľké. A na koniec sme ešte navštívili ZOO v Spišskej Novej Vsi, ktorá nás prekvapila svojou krásou a množstvom zvierat, ktoré sme doposiaľ videli len na obrázkoch alebo v televízii.


Divadlo Portál - Zbojnícka kráľovná 

Po dlhšej dobe, dňa 12. augusta 2021, zavítali do nášho zariadenia herci z divadla Portál z Prešova s rozprávkou Zbojnícka kráľovná. Rozprávkový príbeh o začínajúcom zbojníkovi, ktorý sa vydá na kráľovský dvor ukradnúť princeznú a svete, kde zlodej nemusí byť zlý a kráľovná vždy len dobrá. Čo všetko sa môže stať, keď sa vám prvá lúpež nepodarí sme sa dozvedeli vo veselej rozprávke s pesničkami. Ďakujeme za krásny kultúrny zážitok. Z každého rožku trošku
Z každého rožku trošku, a ešte trochu viac bolo potrebné vedieť a poznať v ďalšom vedomostnom kvíze, ktoré zorganizovali inštruktorky sociálnej rehabilitácie a sociálne pracovníčky zariadenia LIDWINA - DSS dňa 3. augusta 2021 pre prijímateľov sociálnej služby. Bolo potrebné vedieť odpovedať na otázky týkajúce sa samotného zariadenia LIDWINA, ale aj na otázky o meste Strážske, v ktorom prijímatelia bývajú, a v neposlednom rade o samotnom Slovensku. V spomienkach bolo potrebné vrátiť sa do minulosti a zaspomínať si na výlety a akcie, ktorých prijímatelia boli súčasťou. Hoci niektoré otázky prijímateľov potrápili, preukázali množstvo nadobudnutých vedomostí a svoju kreativitu v odpovediach na otázky. 


Šikovnejší vyhráva
Dňa 26. júla 2021 LIDWINA - Domov sociálnych služieb zorganizovala pre prijímateľov sociálnej služby súťaž v šikovnosti pod názvom "Šikovnejší vyhráva".  Súťažné dopoludnia sa v našom zariadení totižto neodmysliteľnou súčasťou aktivít organizovaných zariadením. Pre prijímateľov sociálnych služieb bolo pripravených množstvo disciplín v ktorých mohli preukázať svoju šikovnosť, ale aj tímového ducha.  Nestačilo len byť rýchly, ale bolo potrebné aj premýšľať, vedieť počúvať svojich spolu súťažiacich v tíme a vedieť spolupracovať.
Potvrdilo sa tak, že každí v tíme je potrebný a každý súťažiaci má svoje danosti a schopnosti. Bol to príjemne strávený deň, plný zábavy a súťaživosti.   Oslávenci mesiaca Júl

Takmer záver mesiaca pravidelne  patrí v LIDWINA - DSS oslave narodenín a menín našich prijímateľov sociálnej služby. V mesiaci Júl oslávil sladkých 18 rokov prijímateľ sociálnej služby Jaroslav M. Nielen on, aj aj ostatní meninový a narodeninový oslávenci si dňa 23. júla 2021 pochutnali na dobrotách, ktoré pre nich pripravili inštruktorky sociálnej rehabilitácie.  Všetkým oslávencom prajeme pevné zdravie a šťastie do ďalších rokov života. 
 Blumiáda 2021
V dňoch od 20. do 22. júla 2021 sa v rekreačnom stredisku Jahodná pri Košiciach konal už desiaty ročník Blumiády. Ide o športové podujatie pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktoré organizuje zariadenie Košického samosprávneho kraja DOMKO-DSS. Na tomto podujatí sa stretli zdravotne znevýhodnení ľudia z celého Slovenska, z Českej republiky  a prvýkrát aj z Maďarska. Samotná  akcia je pomenovaná po židovskej rodine Blumovcov, ktorá v Plešivci založila prvý ústav pre slaboduchých v Rakúsko-Uhorsku, a tak sa významne podieľali na výchove a socializácii mentálne postihnutých a duševne chorých ľudí na Hornom Gemeri. Podujatie sa konalo vďaka finančnej podpore Fondu malých projektov Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Via Carpatia, ktorého spoluzakladateľom je Košický samosprávny kraj. Výnimočnosťou tohtoročného podujatia bolo jeho letné zameranie - Letná Blumiáda.  Naše zariadenie reprezentovali traja prijímatelia sociálnej služby: Albín B, Milan H. a Lukáš Ž., ktorí využili túto príležitosť a užili si všetky zaujímavé disciplíny, ako florbal, petang,  trenažéry, leteckú stenu či jazdu na koni. Po náročnom pandemickom roku bola Blumiáda pre všetkých účastníkov skvelou príležitosťou stretnúť sa a spoznať iných, nadviazať priateľstvá s ľuďmi s podobný osudom z rôznych zariadení sociálnych služieb nielen zo Slovenska.


Slávik LIDWINY
Nádvorie zariadenia, pri dome na ul.  Mierova, sa dňa 6. júla 2021 rozozvučalo piesňami v podaní prijímateľov sociálnej služby. V tento deň sa totižto v LIDWINE - Domov sociálnych služieb konal v poradí už štvrtý ročník speváckej súťaže Slávik LIDWINY.  
V speváckej súťaži odzneli piesne ľudové, moderné, ale aj kresťanské. Nechýbalo ani pozorné obecenstvo, mikrofóny, či rekvizity, ktoré zdvojnásobili a umocnili zážitok z vystúpenia. Spevácke výkony hodnotila porota zložená z prítomných inštruktoriek sociálnej rehabilitácie, sociálnych pracovníčok a zamestnancov zariadenia. 


Módna prehliadka

Letné obdobie je v našom zariadení LIDWINA - Domov sociálnych služieb bohatý na aktivity rôzneho charakteru. Jednou z týchto aktivít je aj "Módna prehliadka", ktorú  dňa 30. júna 2021, zorganizovali inštruktorky sociálnej rehabilitácie spolu s prijímateľmi sociálnej služby. Módna prehliadka je spoločenská udalosť, na ktorej sa predvádzajú najnovšie módne trendy. Modelky a modeli chodia po prehliadkovom móle, oblečení v odeve vytvorenom návrhárom a jeho tímom.
Inak to nebolo ani v našom zariadení. Úlohy návrhárov sa tentokrát zhostili samotní prijímatelia, a ich tím či odborných poradcov tvorili inštruktorky sociálnej rehabilitácie. V poradí už tretí ročník bol rovnako úspešný, a vydarený ako tie predchádzajúce. Oslávenci mesiaca Jún
Petra, Pavla, Jána, Ladislava a ešte mnoho ďalších mien je v kalendári v mesiaci jún.  Aj v mesiaci jún, presnejšie 29. júna 2021, sme spolu s oslávencami  oslavovali nielen meniny, ale aj  narodeniny. Okrúhlych 18 či 25 rokov oslávili naši prijímatelia Albín B. a Lukáš Ž.  Všetci oslávenci, si dobre pochutnali na torte, ale i iných maškrtách a strávili pekné chvíle v kruhu svojich priateľov ale i zamestnancov. Všetkým oslávencom prajeme všetko najlepšie a srdečne blahoželáme. Most úsmevov 
Po ročne prestávke, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu,  sa dňa 23. júna 2021 konal tradičný festival dramatickej tvorivosti, ktorý nesie názov „MOST  ÚSMEVOV“. Podujatie, ktoré deklaruje, že jeho cieľom je odstraňovanie predsudkov voči hendikepovaným ľuďom prostredníctvom  umeleckých aktivít, sa konalo v Košickom Jumbo Centre. Podujatie zorganizovalo DOMKO – Domov sociálnych služieb Košice, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj.  Poslaním festivalu je poukázať na talent, fantáziu, tvorivosť a v neposlednom rade na šikovnosť prijímateľov sociálnych služieb. LIDWINA – Domov sociálnych služieb Strážske a jeho prijímatelia prijali pozvanie na toto podujatie s radosťou a nadšením. Spolu s inštruktorkami  sociálnej rehabilitácie a sociálnymi pracovníčkami si pripravili predstavenie „ŽIVÁ VODA“.
Veselo, no zároveň aj vážne, hudbou aj tancom, poukázali na potrebu chrániť našu planétu ZEM, a čistotu našich vôd. Čistá voda je symbolom  života a prosperity. Preto aj my všetci musíme priložiť ruku k dielu a uchovať ju čistú a krásnu aj pre ďalšie generácie. To bolo našim posolstvom  na tomto úžasnom a neobyčajnom podujatí.


Krst prijímateľky Ľudmily
"Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupnou bránou do života v Duchu, ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, stávame sa Kristovými údmi, sme začlenení do Cirkvi a dostávame účasť na jej poslaní. A tak sa krst správne a vhodne definuje ako sviatosť znovuzrodenia skrze vodu v slove."  Sviatosť krstu sa rozhodla prijať jedna z našich prijímateliek sociálnej služby Ľudmila G.
Dňa 19. júna 2021 sa nielen pre ňu, konala mimoriadna slávnosť, pri ktorej prijala krst v Rímskokatolíckom farskom kostole Nanebovstúpenia Pána v Strážskom, a stala sa tak Božím dieťaťom. 


   Zumbovanie v LIDWINE
V mesiaci júni, ktorý je predzvesťou leta, sme zahájili tanečno-športové popoludnie. Prečo? Pretože tanec do života našich prijímateľov neodmysliteľne patrí a  prináša im mnoho pozitívnej energie.  A ak sa tancuje srdcom,  tak ako to bolo aj u nás v LIDWINE,  9. júna 2021, vtedy má zmysel a význam takéto aktivity uskutočňovať a realizovať. Tanec, Zumba je veľký fenomén a ovplyvňuje mnohých, ktorý sa tejto vášni venujú. Zumbu netreba chápať len ako šport. Je to určitý druh zábavy, kde sa striedajú pomalé a rýchle kroky na princípe vytrvalostného tréningu. Zumba kombinuje dynamickú latinsko americkú hudbu a unikátne a exotické tanečné a aeróbne pohyby. 
Zumbovanie v Lidwine sme rozdelili do niekoľkých častí, zumbovalo sa v interiéri i exteriéri, tancovalo sa i oddychovalo.  Vďaka všetkým zúčastneným a skvelému počasiu, sa nám podarilo usporiadať príjemnú a endorfínmi nabitú akciu. 


Oslávenci mesiaca máj 
V živote človeka je veľa okamžikov, ktoré sa tešia našej pozornosti -  narodeniny a meniny sú práve jedným z nich. Na konci mája sme usporiadali narodeninovo-meninovú oslavu pre prijímateľov sociálnej služby, ktorí oslávili v tomto mesiaci svoj sviatok. Oslávenci sa navzájom porozprávali, zaspievali, zasmiali sa a pochutili si na chlebíčkoch a sladkom zákusku. Prajeme im veľa zdravia, síl, radosti, úsmevov na tvárach a veľa krásnych slnečných dní.  Májová opekačka
Teplé počasie  je už v plnom  prúde a teplé slnečné lúče lákajú našich prijímateľov sociálnej služby tráviť čas vonku a užívať si čerstvý vzduch. Hoci pobytu a pohybu na čerstvom vzduchu sa veľmi tešili a je pre nich samozrejmosťou, začalo tomu niečo chýbať. K slnku predsa patria grilovačky či opekačky  –  lahodná vôňa,  chuť opekaných dobrôt a neopakovateľná atmosféra pri ich príprave. Veď najväčšie čaro má opekanie v prírode nad otvoreným ohňom, alebo aspoň polootvoreným ohňom, kde jedlá získavajú jedinečnú chuť a vôňu z aromatického dymu. K pečenej klobáske, slaninke, osviežujúcim nápojom vyhrávala hudba na želanie. Pekné  počasie 27. mája 2021 nám prialo a dobrá nálada  umocnila u všetkých  nevšedný zážitok z tejto akcie. 


Milujem Slovensko - Milujem LIDWINU II.
V poradí už druhý ročník vedomostno-zábavného kvízu Milujem Slovensko-Milujem LIDWINU zorganizovali inštruktorky sociálnej rehabilitácie pre prijímateľov sociálnej služby v pekný slnečný  deň  25. mája 2021. Čo bolo dôležité? Zas a znova zapojiť mozgové bunky, preukázať svoju šikovnosť a vedieť spolupracovať v tíme.  Na začiatku vedomostno-zábavného kvízu sme vysvetlili  pravidlá hry a prijímateľov sociálnej služby  rozdelili do družstiev.  Za každú správnu odpoveď skupina dostala bod. Hra plná emócií, smiechu a súťaživosti, zožala u všetkých prítomných, zúčastnených i nezúčastnených veľký úspech. 


Turnaj v spoločenskej hre "Človeče nehnevaj sa"

Svoje nacvičené schopnosti - ako najlepšie hodiť kocku tak, aby padlo najvyššie číslo – sme vyskúšali v turnaji „Človeče, nehnevaj sa“.  Dňa 24. mája 2021 zorganizovali inštruktorky sociálnej rehabilitácie prvý ročník turnaja „Človeče, nehnevaj sa“. Prijímatelia sociálnej služby zasadli za hrací stôl, rozdelili si figúrky a začali hrať. Všetci sa snažili dostať čo najskôr do domčeka. Vo finále sa stretli tí najlepší hráči. Samozrejme nechýbala odmena, nielen pre víťaza, ale pre všetkých zúčastnených.  Deň matiek
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám, mamkám a mamičkám. V druhú májovú nedeľu je totiž deň, kedy si pripomíname dôležitosť všetkých žien – matiek. Deň matiek je výnimočný sviatok materstva, obetavosti a lásky. Je to zároveň aj čas, kedy by sme mamkám, mali povedať ako ich máme radi a ako veľa pre nás znamenajú. Byť mamou, či už fyzickou alebo duchovnou je najkrajšie povolanie v živote každej ženy.  Toto poslanie je krásne a náročné zároveň. Tento krásny sviatok je aj pre mládež zariadenia, teda  aj pre prijímateľov sociálnych služieb v LIDWINA – DSS skvelou  príležitosťou ako poďakovať všetkým zamestnankyniam za vrelú lásku, za nehu, starostlivosť, za opateru i  nekonečnú trpezlivosť a obetavosť, ktorou ako náhradné duchovné mamy zahŕňajú všetkých prijímateľov. Aj v tomto náročnom období sme v  našom zariadení  sociálnych služieb chceli poďakovať všetkým mamám a babkám a zaželať im ešte veľa lásky, šťastia a hlavne zdravia v tejto neľahkej dobe. Spoločný program, ktorý si pripravili prijímatelia pod vedením inštruktoriek sociálnej rehabilitácie plný  tanca, recitácie i spevu. Predviedli svoj talent, vyčarili úsmev na tvár a na záver  obdarili prítomných vlastnoručne vyrobeným srdiečkom z papiera. Tento milý sviatok sme si v našom zariadení pripomenuli v pondelok 10. mája 2021. V mene prijímateľov sociálnych služieb v LIDWINA - DSS Vám milé MAMY chceme poďakovať za každú rozprávku, ktorou ste obohatili detskú dušu. Za každú pieseň, zaspievanú s láskou nad kolískou. Za každý bozk na dobrú noc a za každé ráno a každý deň s mamou. Za strach o dieťa, keď sa zmietalo v horúčke, za každé slovo, ktoré ste svoje dieťa naučili. I za to, že  svoje deti učíte viere a láske, že každý deň im odovzdávate kus seba. Za to, držíte nad nimi ochranné ruky, keď kráčajú životom. Tiež za to, že stojíte pri nich v dobrom aj v zlom a že Vaše láskavé oči neochvejne sledujú každý ich krok. Za všetko Vám patrí veľké ĎAKUJEME.Stavanie MÁJA
Lásku možno prejaviť a preukázať všelijako. Pohľadom, prívetivým pozdravom, slovom, ale oddávna bolo zvykom, že postavenie mája dievčaťu pod oblok bolo  tým najvýraznejším vyznaním lásky na verejnosti. Bolo tak zvykom v našich dedinách, mestách, a dokonca aj inde vo svete. Aj prijímatelia sociálnych služieb v LIDWINA - DSS si tento zvyk každoročne pripomínali. Každoročné stavanie ,,Mája“ však tento rok ovplyvnila pandémia coronavírusu a nebolo možné sa zúčastniť klasického stavania "Mája" v meste. Využili sme preto priestory areálu zariadenia a farebnými stuhami sme si dňa 30. apríla vyzdobili naše okolie. Nechýbalo ani vysvetlenie tohto zvyku a samozrejme ani spev známych ľudových piesní spojený s tancom. 


Poznáš prírodu na jar?
Aj napriek tomu, že stále vládne situácia, keď nevieme, či to je skutočne realita, alebo sme len v zlom filme, je stále veľmi veľa toho z čoho sa môžeme tešiť.  Jedným z nich je krása jedného z najčarovnejších ročných období - krása Jari.  Jar je najlepšia priateľka lúk, lesov a záhrad, veď ide o obdobie, kedy sa príroda prebúdza do nových farieb, zvukov v podobe jarného štebotu vtáčikov a mohutnejšieho zvuku jarných potokov z topiaceho sa snehu. Milovníkom prírody,  a nielen im, ale všetkým prijímateľom sociálnej služby Domova sociálnych služieb LIDWINA  inštruktorky sociálnej rehabilitácie pripravili vedomostný kvíz pod názvom Poznáš prírodu na Jar? Dňa 28. apríla 2021 tak prijímatelia sociálnej služby prežili deň plný otázok o krásach prírody a  jej typických znakoch. Prijímatelia sociálnej služby boli aktívni a súťaživí, veď každý chcel vyhrať a získať tak sladkú odmenu. Svojimi vedomosťami, súťaživosťou, ale zároveň aj rešpektovaním jeden druhého nás veľmi milo prekvapili. 


 
Oslávenci mesiaca Apríl
Z celého srdca gratulujeme a želáme všetko najlepšie aj oslávencom mesiaca Apríl. V mesiaci apríl sme samozrejme  okrem slávnostného pohostenia pripravili oslávencom aj meninovo-narodeninovú diskotéku pri modernej, ale aj ľudovej hudbe. 
Očkovanie proti Covid-19 v LIDWINE 
Ochorenie Covid-19 je stále vysoko aktuálnou témou. Mnohí z prijímateľov s napätím sledovali a aj naďalej sledujú situáciu, ktorá sa diala a deje v súvislosti s týmto ochorením, nielen na Slovensku, ale na celom svete.  Aj samotní prijímatelia pocítili na vlastnej koži obmedzenia, ktoré priniesla pandémia a núdzový stav - nosenie rúšok,  dezinfekcia rúk, udržiavanie odstupu, či obmedzený pohyb v komunite. To čo bolo pre nich predtým bežné, sa stalo nedostupným. Inštruktorky sociálnej rehabilitácie a sociálne pracovníčky zariadenia, v rámci sociálnej rehabilitácie,  pravidelne vysvetľovali nielen to čo je to Covid, ale aj to prečo je potrebné dodržiavať všetky spomínané nariadenia.  Preto s nadšením a veľkou nádejou privítali informáciu o očkovaní proti tomuto ochoreniu. No predtým bolo potrebné vysvetľovať -  Ako očkovanie funguje? Čo je to vakcína? Prečo sa máme očkovať? Je to bezpečné? Veľkou pomocou bol  pre nás ľahko čitateľný text - Očkovanie proti Covid-19 - Čo o ňom potrebujeme vedieť?, ktorý je výsledkom spolupráce Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR a Mgr. Lucie Cangárovej.
Vďaka mobilnej očkovacej jednotke sa prijímatelia sociálnej služby v LIDWINA -DSS mohli nechať zaočkovať. Prvá dávka vakcíny Pfizer od spoločnosti BioNTech proti ochoreniu Covid-19 bola podaná našim prijímateľom 23. apríla 2021. Očkovanie sa nieslo v znamení nádeje na zlepšenie sa  situácie, a hoci ani jeden z prijímateľov zariadenia doposiaľ netrpel ochorením koronavírusu, či práve preto, očkovanie netrpezlivo očakávali.  Atmosféru, ako aj priebeh očkovania v našom zariadení, sme zachytili na fotografiách...


 Deň Zeme
Každý rok je 22. apríl venovaný Dňu Zeme.  Je to ekologicky motivovaný sviatok, kedy sa snažíme v oveľa väčšej miere poukazovať na ničenie a znečisťovanie životného prostredia a možnosti jeho ochrany. Je deň svetovej oslavy života, prírody, a životného prostredia na našej planéte. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a začal sa oslavovať od roku 1970. Aj v našom zariadení pravidelne organizujeme brigádu pri príležitosti tohto svetového dňa a aspoň malou čiastkou prikladáme ruku k dielu v ochrane prírody.  Veľkonočné obdobie v LIDWINE
Veľká noc a Veľkonočné sviatky patria v kresťanstve k tým najvýznamnejším sviatkom. Je to sviatok zasvätený vzkrieseniu Ježiša Krista a vždy sa slávi v prvú nedeľu po splne mesiaca, ktorý nasleduje po jarnej rovnodennosti. Veľkonočné obdobie je plné zvykov a obyčajov, a inak to nebýva ani v našom zariadení. Inštruktorky sociálnej rehabilitácie a sociálne pracovníčky zariadenia pripravili pre prijímateľov sociálnej služby v čase blížiacich sa veľkonočných sviatkov niekoľko sprievodných akcií. Nechýbala súťaž o najkrajšie veľkonočné vajíčko, veľkonočné tvorivé popoludnie a následná výzdoba zariadenia. Príprava na Veľkú noc so sebou prináša aj mnohé "kulinárske" prípravy. Jednou z nich je aj pečenie veľkonočného baránka či výroba veľkonočnej hrudky. To všetko a ešte viac sme zažili počas tohtoročných príprav na Veľkú noc. A hoci bola aj tohtoročná Veľká noc poznačená núdzovým stavom spoločne strávené chvíle boli vzácne, plné kresťanských, tradičných zvykov, a hlavne prežité v zdraví a  spoločne.  
Oslávenci mesiaca Marec
Marec nie je len mesiacom knihy a prvým jarným mesiacom, je i mesiacom, kedy majú svoj sviatok naši narodeninoví i meninoví oslávenci.
Z celého srdca im gratulujeme a želáme všetko najlepšie!
 Pobožnosť krížovej cesty v LIDWINE
Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťanským sviatkom, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Prípravným obdobím pred Veľkou nocou je pôst, do ktorého patrí šesť pôstnych nedieľ. Počas tohto obdobia sa konajú krížové cesty.  Aj prijímatelia sociálnych služieb v LIDWINE - DSS sa pravidelne v pôstnom období zúčastňovali pobožností Krížovej cesty v Rímskokatolíckom kostole Nanebovstúpenia Pána v Strážskom. Tento rok to pre obmedzenia spôsobené pandémiou nebolo možné.  Preto sme sa rozhodli zorganizovať pobožnosť krížovej cesty v našom zariadení. Aby mali prijímatelia vizuálnu  predstavu jednotlivé zastavenia sme si vytlačili a zalaminovali, aby nám vydržali až do Veľkej noci.  V čítaní a modlení sme sa vzájomne striedali, rešpektujúc jeden druhého. Prvá takáto krížová cesta sa konala 12. apríla 2021, avšak   utrpenie a obetu nášho Pána Ježiša Krista na kríži sme si takto pripomenuli každý piatok. Spoločné prežité  udalosti v nás zanechal emotívny zážitok a zároveň nám pomohol hlbšie precítiť prichádzajúce Veľkonočné sviatky.


 Milé prekvapenie na Medzinárodný deň žien 
Medzinárodný deň žien v zariadení LIDWINA – Domov sociálnych služieb Strážske, kde väčšinu zamestnancov tvoria ženy, je vždy milou a veľmi významnou udalosťou.
Milým prekvapením pre všetky zamestnankyne zariadenia boli  krásne, farebné tulipány, ktoré boli doručené od predsedu Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislava Trnku, ktorými si tak 8. marca uctil všetky ženy. Medzinárodný deň žien v LIDWINE
Pri príležitosti sviatku osláv Medzinárodného dňa žien sa v zariadení LIDWINA – Domov sociálnych služieb uskutočnil  8. marca 2021 kultúrny program,  spoločenské posedenie a odovzdanie vlastnoručne vyrobených kvietkov. Oslava tohto sviatku je v našom zariadení tradíciou, preto nesmela chýbať ani tohto roku. Aby sme nezabudli prečo tento sviatok slávime v úvode sme si pripomenuli okolnosti, ktoré vzniku tohto sviatku predchádzali.
Prijímatelia sociálnej služby sa tak dozvedeli skutočnosť, že MDŽ je sviatkom žien a boja za ich rovnoprávnosť. Vznikol na Medzinárodnej ženevskej konferencii  v roku 1910. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.


 Kde bolo tam bolo, alebo Poznaj názov rozprávky...
Kde bolo tam bolo, alebo poznaj názov rozprávky.
... takto sme pomenovali vedomostný kvíz, ktorý sa v našom zariadení uskutočnil dňa 1. marca 2021, a týkal sa tých najčarovnejších príbehov zo všetkých – rozprávok. Rozprávky majú v každom veku človeka svoje nezastupiteľné miesto, nie sú len zdrojom pre fantáziu, ale aj  pre vzdelávanie. Úlohou prijímateľov sociálnej služby, ktorí sa zapojili do vedomostného kvízu bolo na základe indície, či sprievodnej aktivity spoznať o ktorú rozprávku ide a pomenovať ju. Samotný vedomostný kvíz priniesol súťažiacim nielen oprášenie si vedomostí o slovenských i svetových rozprávkach, ale aj množstvo zábavy pri ich hádaní a spoznávaní. Samozrejme nechýbala ani odmena pre víťazne družstvo. Inštruktorky sociálnej rehabilitácie v LIDWINA – DSS pripravili pre prijímateľov nielen  možnosť rozvinúť a podporiť svoje vedomosti a rovnako tak možnosť stráviť zábavný deň napriek pretrvávajúcim obmedzeniam pandémia koronavírusu.  Akcia sa konala aj pri príležitosti Marca – mesiaca knihy,  ktorý sa po prvý krát slávil v roku 1955, a ktorý vyhlásili na počesť národného buditeľa a spisovateľa Mateja Hrebendu, v snahe podporiť trvalý záujem o knihy.


Oslávenci mesiaca Február 
Ani v mesiaci február sme nezabudli na oslávencov, ktorí v tomto mesiaci majú sviatok a oslovujú svoje meniny alebo narodeniny. 
Deň "O" čiže deň oslavy oslávencov februára sme stanovili na dňa  23. februára 2021.  Sviatočné posedenie pri dobrotách a hudbe, ktoré pri žiadnej oslave nesmú chýbať sa nieslo vo veselom duchu. Samozrejme nechýbali ani gratulanti a darčeky od kamarátov a známych.  Fašiangové tvorenie 
Inštruktorky sociálnej rehabilitácie v LIDWINE – Domov sociálnych služieb Strážske  znova pripravili pre prijímateľov sociálnej služby súťažno - zábavné a najmä tvorivé popoludnie. Fašiangy sú v plnom prúde a tak sme sa rozhodli usporiadať súťaž o najkrajšiu fašiangovú škrabošku. Podmienka zapojenia sa do súťaže, bola jedna jediná: „vedieť si vystreliť sám zo seba prostredníctvom fašiangovej škrabošky – fašiangovej masky“. Cieľom tvorivého popoludnia, ktoré sa uskutočnilo 16. februára 2021 bolo poukázať na šikovnosť prijímateľov sociálnej služby, podporiť ich kreativitu, a v neposlednom rade poskytnúť zúčastneným prijímateľom možnosť  uvoľniť napätie z obmedzení, ktoré zo sebou prináša núdzový stav spôsobený pandémiou koronavírusu. Poznáš príbeh sv. Valentína?

Deň 14. február je deň, kedy ľudia po celom svete oslavujú Deň sv. Valentína. Už niekoľko dní, či týždňov predtým to všade dýcha týmto sviatkom. Málokto však vie, čo za týmto sviatkom skutočne stojí a to, ako tento sviatok vznikol.
Vznik tohto sviatku sa viaže na legendu o  kňazovi menom Valentín. V treťom storočí nášho letopočtu žil v Ríme. V tomto období cisár Claudio zakázal svojim vojakom ženiť sa, aby sa nestalo, že vojaci sa budú sústrediť na manželky a nie na povinnosti. Valentín aj napriek tomu tieto zamilované páry sobášil. Toto tajomstvo sa však nedalo skrývať dlho, a cisár sa dozvedel pravdu. Odsúdil ho na smrť.  Dňa 14. februára 296 nášho letopočtu ho popravili. Pápež Gelasius ustanovil tento deň za pamätný a Valentín sa stal patrónom zaľúbených párov. Prijímatelia sociálnej služby v LIDWINA – Domov sociálnych služieb si v spomínaný 14. február 2021 za pomoci inštruktoriek sociálnej rehabilitácie pripomenuli tento príbeh. Valentínske posedenie pri čítaní, pití čaju  a vystrihovaní valentínskych srdiečok  prinieslo nielen poučenie,  relaxáciu, ale príjemne strávený čas v kruhu najbližších a kamarátov.


Oslávenci mesiaca Január 
Spoločne, pri dobrotách a hudbe, sme  oslávili narodeniny a meniny našich prijímateľov sociálnej služby, ktorí mali sviatok v mesiaci január. Spoločné posedenie s oslávencami sme tentokrát zorganizovali 28. 1. 2021, pri ktorom sme našim oslávencom srdečne zablahoželali  a potešili ich malými darčekmi. Všetci prijímatelia sa spolu s oslávencami dobre zabavili a vo výbornej nálade si pochutnali na pripravených dobrotách.

 

 Vieš čo ješ a piješ?
Dňa 28. januára 2021  prebiehala v zariadení LIDWINA-DSS súťažno–zábavná aktivita s názvom „Vieš čo ješ a piješ?“
Úlohou zúčastnených súťažiacich na základe čuchu a chuti určiť čo im bolo ponúknuté na pitie či k ochutnaniu. Prijímatelia sociálnej služby tak mali možnosť nielen ochutnať potraviny známe i menej známe, ale najmä zistiť to, ako fungujú ich zmysly. Počas tejto aktivity sa nielen zabavili, ale aj naučili, aké dôležité je správne fungovanie zmyslov, a o čo zložitejší je život človeka, ak niektorí zo zmyslov nefunguje správne. Biblické popoludnie
Hoci nám pretrvávajúca pandémia nedovolila zúčastniť sa na sv. omši v našom Rímskokatolíckom kostole na sviatok Troch kráľov, využili sme trojkráľové obdobie na možnosť stretnúť sa v menšom kolektíve.
Dňa 7. januára 2021 sa v našom zariadení uskutočnilo biblické popoludnie pri príležitosti sviatku Troch kráľov. Spolu s prijímateľmi sme nadviazali na známy biblický príbeh narodenia Ježiša Krista a príchodu troch kráľov – Gašpara, Melichara a Baltazára, ktorí sa prišli narodenému Ježišovi pokloniť. Biblický príbeh sme si spolu s prijímateľmi sociálnych služieb prečítali z Biblie a porozprávali nielen o význame tohto sviatku, a jeho symbolike, ale aj o trojkráľových tradíciách. Atmosféra podujatia bola príjemná a pokojná. Okrem už spomínaného pripomenutia biblického príbehu, sme si posedeli aj pri koláčikoch a čaji, a zaspievali obľúbené vianočné koledy.