Motto týždňa: „Lásku bez kríža nenájdeš a kríž bez lásky neunesieš.“ (Ján Pavol II.)
AKTUALITY 2022

  "Silvester v Lidwine"
Tak ako každý rok, aj tento sme strávili posledný deň v roku spoločne a s úsmevom na perách. Počas dňa sme si nachystali chlebíčky a jednohubky, upratali sme aktivizačnú miestnosť a všetko pripravili na dlhú noc. Už večer sme začali veselo, a to diskotékou, pri ktorej sme si s chuti zatancovali. Počas toho sme sa postupne občerstvili a posilnili, aby sme vydržali do polnoci. Tí, ktorých nepremohol spánok sa pred polnocou išli pozrieť do mesta na ohňostroj a tak spoločne s obyvateľmi mesta privítali Nový rok 2023.


  "Štedrý deň v Lidwine"
Vianoce - jeden z najkrajších sviatkov v roku sme aj my prežívali v radosti a pokoji. Na štedrý deň nemohla chýbať štedrá večera, a to zo všetkým, čo k tomu patrí, modlitba, vinše, koledy a samozrejme tradičné jedlá, ktoré nám pripravili naše kuchárky. A bolo naozaj chutné  - ďakujeme. A potom prišiel okamih, na ktorý sa tešíme vždy najviac - darčeky pod stromčekom . Na prvý sviatok vianočný sme boli aj na sv. omši v našom kostole, kde sme sa nezabudli pokloniť a poďakovať za všetko novonarodenému Ježiškovi v jasličkách.


  "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok "

"Niečo sladké, niečo slané, niečo teplé, niečo mäkké, niečo voňavé, niečo na zábavu a niečo zo srdca by mala obsahovať krabička, ktorá bude darčekom pre klienta/ku v zariadení sociálnych služieb alebo osamelo žijúceho staršieho človeka vo vlastnej domácnosti. " Táto krásna myšlienka aj tento rok zavítala aj k nám. Deň pred štedrým dňom sme naším klientom rozdali darčeky z projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. Nech je všetkým darcom týchto krabičiek odmenou vedomie, že každý, kto bol obdarovaný sa veľmi potešil a darček prijal s obrovskou vďačnosťou. Takou, ktorá sa nedá predstierať. Niektorí so slzičkami dojatia, iní s plesajúcim srdcom, či úsmevom. A azda aj to je dôvod, prečo tento projekt funguje, pretože rozdávať radosť a šťastie je to najkrajšie, čo v živote robíme. Tento projekt je aj dôkazom toho, že ľudskosť, láska a empatia voči starším, či slabším ľuďom na svete stále existuje. Ešte raz veľké ĎAKUJEME !!!


  "Betlehemská bobaľka "

Dňa 21.12.2022 popoludní sa v našom meste konala akcia s názvom „Betlehemská bobaľka“, na ktorej sme nechýbali ani my. Bolo to krásne podujatie, pri ktorom duchovní otcovia rímsko – katolíckeho, grécko – katolíckeho a pravoslávneho vierovyznania posvätili a rozsvietili nový drevený betlehem, ktorý bude zdobiť námestie nášho mesta. Okrem kultúrneho programu nechýbalo ani občerstvenie v podobe vianočného punču a bobaliek, no a samozrejme nás veľmi potešilo aj stretnutie s priateľmi a známymi z mesta.


  "Vianočný príbeh "

„Prečo narodenie bábätka prináša takú veľkú radosť? Možno preto, že nové dieťa môže byť symbolom nádeje. V úplne novom živote plnom možností je niečo, čo nás pozýva zamyslieť sa nad tým, čo môže život dieťaťu priniesť a aké úžasné veci dokáže. Nikdy to nebolo pravdivejšie ako pri narodení Syna Božieho, Ježiša Krista. Nikdy sa do dieťaťa nevkladalo viac nádeje a nikdy sa nenarodilo dieťa s takým prísľubom.“ Príbeh narodenia Ježiša Krista v podaní našich hercov sme mali možnosť vidieť aj my 21.12.2022 a povieme Vám bol to zážitok. A to nie len umelecký, ale najmä duchovný. Krásna hudba, texty a choreografia, to všetko navodilo tú pravú vianočnú atmosféru...


  "Vianočné pečenie "
K Vianociam neodmysliteľne patrí aj vianočné pečivo, asi nikto si nevie predstaviť Vianoce bez medovníkov alebo vanilkových rožkov. Aj my sme si v rámci krúžku varenia a pečenia napiekli chutné koláčiky, na ktorých si pochutíme počas vianočných sviatkov. Keďže pečenie nás veľmi baví, vždy sa na tento krúžok tešíme. Okrem toho, že sa vždy naučíme niečo nové, zažijeme aj kopec zábavy. Aj tentokrát tomu nebolo inak, počas pečenia sme počúvali vianočné koledy a to nám tiež spolu s vôňou medovníčkov navodilo tú pravú vianočnú atmosféru.


  "Mikulášske popoludnie "
Posledný mesiac v roku december sa už tradične nesie v znamení malých i veľkých prekvapení. Na Svätého Mikuláša sa rozdáva predovšetkým štedrosť a radosť. V našom zariadení sa už stalo tradíciou, že na tento sviatok organizujeme Mikulášske popoludnie, nebolo tomu inak ani tento rok. Dňa 5.12.2022, keď k nám zavítal Mikuláš. Všetkým zúčastneným odovzdal Mikuláš so svojimi pomocníkmi - čertom a anjelom mikulášsky balíček a ďalší darček v podobe krásneho kultúrneho programu. Celé podujatie sa nieslo v radostnom a už predvianočnom duchu.


  "Zlatý slávik 2022 "
Dňa 24.11.2022 sme prijali pozvanie na ďalší ročník speváckej súťaže „Zlatý slávik“, ktoré už tradične organizuje zariadenie sociálnych služieb Via Lux Košice – Barca. Naše zariadenie v tejto súťaži reprezentovala speváčka Mária H. s pesničkou, ktorá rozveselila a potešila všetkých prítomných. Aj keď mala obrovskú trému, pieseň zaspievala  s radosťou a najmä s veľkým srdcom. Nechýbala ani menšia tanečná choreografia. V rámci podujatia sa predstavili aj súťažiaci z iných zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti KSK a môžeme povedať, že všetci boli niečím zaujímaví a originálni. Organizátorom ďakujeme za príjemnú atmosféru a tešíme sa na ďalší ročník tejto skvelej súťaže.


  "Veľa lásky - benefičný koncert "

Dňa 15.11.2022 sme opäť prijali pozvanie na 6. ročník benefičného koncertu pre osoby s mentálnym znevýhodnením s názvom „Veľa lásky“. Koncert organizovalo, tak ako vždy, Občianske združenie Milan Štefánik a tentokrát sa uskutočnilo v Kulturparku v Košiciach. Všetci prítomní si mohli dosýta užiť vystúpenia takých umelcov, ako je skupina Gladiátor, Peter Bič Projekt, Hrdza a celé podujatie moderoval Braňo Mojsej. Nechýbala ani obľúbená zumba, či enkaustika – maľovanie horúcim voskom a maľovanie na tvár. O nezabudnuteľnú atmosféru sa s nevýslovnou láskou a empatiou starali ľudia - organizátori podujatia, ktorých si veľmi vážime za to, čo robia, lebo to robia úžasne, nezištne a najmä s obrovským srdcom. Krásne ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

  "Všetkých svätých - návšteva cintorína " 

„Už len kytičku kvetov na hrob im môžeme dať, spokojný, večný spánok môžeme všetkým zosnulým priateľom priať.“ Aj tento rok sme nezabudli na našich zosnulých priateľov, ktorí nás predišli do večnosti. V rámci pracovnej terapie sme vyrobili krásne vence a navštívili miestny cintorín, položili vence na hroby našich priateľov a známych, zapálili sme sviečky a pridali aj tichú modlitbu. Nech odpočívajú v pokoji...  "Rozlúčka s letom - opekačka " 

Leto sa skončilo, máme tu krásnu, ešte slnečnú jeseň. Neostáva nám nič iné, len spomínať na krásne letné dni, ktoré sme prežili a čakať na ďalšie leto. Na rozlúčku s letom nám naše skvelé inštruktorky Katka a Svetlanka dopoludnia 20.10.2022 prichystali krásne prekvapenie – opekačku, poslednú v tomto roku. Aj keď zrána bolo trochu chladnejšie, neskôr vyšlo slnko a bolo celkom príjemne. Pochutili sme si na dobrej klobáske a zaspomínali na letné horúce dni. Nechýbalo ani slané, či sladké občerstvenie.  "Poznáš prírodu v jeseni ?" 

Leto skončilo a máme tu ďalšie ročné obdobie - jeseň. V tomto čase je možné pozorovať, ako sa príroda zahráva s farbami rôznych odtieňov žltej, červenej a oranžovej. Aj my sa práve týmto zmenám v prírode venovali vo vedomostnom kvíze "Poznáš prírodu v jeseni ?", ktorá sa uskutočnila 11.10.2022. Nakoniec sme si všetci nakreslili pekné jesenné obrázky, ktorými si spestríme interiér zariadenia.  „Lumeňácky kotlík“

Dňa 11.10.2022 sme sa zúčastnili 1. ročníka súťaže vo varení guláša pre  klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, ktoré zorganizovalo zariadenie LUMEN Trebišov. Vzájomné spojenie klientov so zamestnancami v  spoločnom súťažnom tíme pri príprave chutného kotlíkového gulášu bolo naozaj veľmi zaujímavé a najmä zábavné. Porota na záver hodnotila nielen chuť uvareného guľášu, ale aj prezentáciu zariadenia, imidž súťažiacich a záverečné servírovanie. Prínosom tohto podujatia zároveň bolo aj nadviazanie vzájomných kontaktov nielen medzi klientami, ale aj medzi zamestnancami zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK a výmena vzájomných skúseností.  „Športové hry klientov zariadení sociálnych služieb v pôsobností KSK“

Športové aktivity sú niečo ako balzam pre telo, ale aj pre dušu a jej pohladenie. Dvojnásobne to platí, ak sa tieto aktivity spoja s príjemnou spoločnosťou, krásnym prostredím a dobrou náladou. Nebolo tomu inak ani na 9. ročníku športových hier pre prijímateľov sociálnych služieb zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti KSK. Hry sa uskutočnili dňa 7.9.2022 v priestoroch mestského parku a Park Pubu v Strážskom a ich organizáciu už tradične zabezpečilo zariadenie sociálnych služieb Harmonia Strážske. Pozvanie na tieto športové hry sme prijali aj my, a tak sme si schuti zasúťažili a zároveň sa znovu stretli s kamarátmi z iných zariadení  sociálnych služieb. Počasie nám prialo a tak sme prežili ďalší krásny deň plný pohybu a príjemných stretnutí.


  „Šikovnejší vyhráva“


Športové, hravé, ale najmä zábavné súťaže boli náplňou podujatia pod názvom "Šikovnejší vyhráva", ktorá sa uskutočnila 5.9.2022. Znovu sme mali možnosť precvičiť si svoju šikovnosť, obratnosť, vytrvalosť a tiež zmysel pre súťaživosť. Aj keď nešlo o víťazstvo, každý chcel byť prvý. No nakoniec sme mali všetci radosť z pohybu a najmä zábavy, ktorú sme počas podujatia zažili.  „Maľovanie chodníkov“
Dňa 2.9.2022 sme s radosťou prijali pozvanie obyvateľov sídliska v meste Strážske, aby sme im prišli pomôcť skrášliť chodníky medzi bytovými domami. A keďže  veľmi radi maľujeme, tak sme pomohli farbami spestriť sivé a fádne chodníky, ktoré zrazu ožili a budú slúžiť na veselé prechádzky pre všetkých, avšak potešia sa z nich najmä deti. O pár dní neskôr sme aj my vyskúšali prechádzku po týchto spestrených chodníkoch a povieme Vám bolo to nádherné a zároveň zaujímavé, prechádzať sa a zároveň športovať, rozmýšľať a zabávať sa. Naozaj krásna práca...


  „Ide pieseň dokola“
Každý z nás má svoju obľúbenú pieseň, ktorú si pospevuje, keď má radosť, ale aj vtedy keď mu je smutno. A práve tieto piesne sme si spoločne zaspievali na podujatí "Ide pieseň dokola", ktoré sa uskutočnilo dňa 27.8.2022. Bolo to veľmi príjemné stretnutie s množstvom rôznych, či už ľudových alebo populárnych piesní...  
„Výlet do Starej Ľubovne“
Výlety patria k letu, k dovolenke a relaxu. Každý sa na nich teší a užíva si ich. Inak tomu nebolo ani 19.8.2022, kedy sme sa spoločne vybrali na celodenný výlet do mesta Stará Ľubovňa.  Navštívili sme starobylý Ľubovniansky hrad, ktorý nás nadchol svojou veľkoleposťou a nádherou, nasledovala prehliadka Námestia Sv. Mikuláša, kde sa nachádza aj dom č. 21 – Dom ľubovnianskeho mešťana, kde sme mali možnosť vyskúšať si razenie mincí. Po chutnom obede v miestnej reštaurácii a občerstvení na námestí sme sa plní nových zážitkov vrátili domov.


  „Zatancuj si so mnou“

Je všeobecne známe, že keď sa hýbeme, cítime sa výborne. Fyzických výhod tanca je nespočetné množstvo, tanec však má pozitívny vplyv aj na naše duševné zdravie. Pomáha odbúravať stres a napätie. A o tom, že tancovať môže každý sme sa presvedčili aj my, v rámci tanečnej súťaže „Zatancuj si so mnou“, ktorá sa uskutočnila v našom zariadení v stredu 17.8.2022. Tí odvážnejší medzi sebou súťažili, avšak tancovali aj diváci, ktorí našich súťažiacich povzbudzovali potleskom. Porota nakoniec vybrala prvé tri miesta, ale sladkú odmenu dostali všetci zúčastnení. Aj keď tu vôbec nešlo o výhru, ale o to, aby sme sa zabavili, zasmiali a zabudli na všetky problémy.


  „Z rozprávky do rozprávky“
Rozprávky majú svoje čaro, nepoznajú vekové hranice a skrývajú v sebe vždy nejaké ponaučenie... Rozprávkový príbeh je vždy úžasný. Nádherný svet známy z detstva, kde dobro vždy zvíťazí nad zlom, kde žijú hovoriace zvieratá a draci, odvážni hrdinovia a krásne princezné, dobré víly a zlí čarodejníci. Rozprávky nabádajú nielen veriť v zázraky, ale aj učiť láskavosti, vnímavosti, nepoddávať sa ťažkostiam a nesúdiť ostatných podľa vzhľadu. Aj naši prijímatelia sa mohli prostredníctvom rozprávkového predstavenia „Z rozprávky do rozprávky“ vrátiť do detských čias vďaka Divadlu na predmestí zo Spišskej Novej Vsi, ktoré k nám zavítalo dňa 16.8.2022.  Milí a veselí herci priniesli zo sebou kopec dobrej nálady, smiechu a veselých piesní, a taktiež krásny umelecký zážitok, za čo im patrí veľká vďaka.


  „Krúžková činnosť v lete“

Záujmová činnosť sa v našom zariadení praktizuje počas celého roka. Aj počas letných mesiacov môžu prijímatelia soc. služby navštevovať svoje obľúbené záujmové krúžky. Medzi zvlášť obľúbené patria hudobno – dramatický krúžok, krúžok šikovných rúk, či krúžok varenia a pečenia. Prostredníctvom týchto krúžkov si prijímatelia rozvíjajú praktické zručnosti, ktoré sú potrebné pre ich ďalší rozvoj a tiež majú možnosť zrelaxovať, či odreagovať sa od každodenných problémov a starostí.  „Športový deň v LIDWINE“

Dňa 3.8.2022 sme za krásneho slnečného počasia zorganizovali ďalšie športové podujatie pod  názvom „Športový deň v Lidwine“. Celé podujatie sa nieslo v radostnom duchu, všetci prijímatelia sa aktívne zapájali do všetkých športovo – zábavných aktivít. Radosť z výhry, či sklamanie z prehry,  zábava pri spoločnom súťažení, krásne počasie, nadšenie z pohybu, sladká chladená odmena a samozrejme veľa smiechu. To všetko a ešte oveľa viac mohli zažiť všetci zúčastnení...  „UKÁŽ ČO VIEŠ“

Dňa 28.7.2022 sme zorganizovali v zariadení ďalšiu zábavno – vedomostnú súťaž pod názvom „Ukáž čo vieš“, ktorá bola zameraná na rozvíjanie kognitívnych funkcií a pamäte prijímateľov sociálnych služieb. Aké je hlavné mesto Slovenska, doplniť text piesne, či koľko životov má mačka, to je len malá ukážka otázok v súťaži. Niektoré otázky prijímateľov potrápili, iné zabavili, ale podstatné je, že sa naučili znovu niečo nové a pri tom sa aj s chuti zasmiali.


  „Slávik LIDWINY“

„Spievanie, to nie je len zábava, ale je to druh terapie, a preto by ľudia mali spievali čo najčastejšie.“ Tak týmto citátom sme sa aj my inšpirovali pri ďalšom ročníku „Slávika Lidwiny“, ktorý sa uskutočnil dňa 11.7.2022. Je to súťaž, ktorú organizujeme každoročne a patrí medzi naše najobľúbenejšie. Myslíme si, že tu ani nejde o to, kto vyhrá, ale o tú skvelú zábavu, ktorá tu celý čas panuje. Každý z nás si schuti zaspieval svoju obľúbenú pieseň a zároveň zabavil všetkých ostatných, a to bolo poslaním tejto súťaže...
  „Petangový turnaj“

Dňa 8.7.2022 sme sa zúčastnili 3. ročníka petangového turnaja, ktoré zorganizovalo DSS Domko v Košiciach. Bolo príjemné opäť stretnúť priateľov z iných zariadení a spoločne si zasúťažiť. Nechýbala super zábava, počasie nám prialo a 3. miesto nie je tiež na zahodenie ... Zažili sme super deň, ďakujeme organizátorom za skvelú atmosféru a tešíme sa na ďalšie stretnutie.  „Ja varím lepšie ako ty“

Dňa 30.6.2022 sa v našom zariadení uskutočnila znovu ďalšia súťaž pod názvom „Ja varím lepšie ako ty“, znovu možnosť naučiť sa niečo nové a najmä praktické, to čo využijeme v našom živote. Dva tímy, výroba rôznych druhov pomazánok, krásne počasie k tomu, no super letné dopoludnie. Lúpanie, krájanie, miešanie a najmä dochucovanie rozhodlo o víťazovi. Hoci to nebolo to najdôležitejšie, podstatné bolo, že sme sa nielen dobre zabavili, ale najmä naučili niečo nové, nakoľko sa pripravujeme na samostatné bývanie, príprava jedál je pre nás veľmi dôležitá.


 
 „Levanduľový svet“

Ďalšie krásne dni s levanduľou. Už 29.6.2022 sme začali so zberom levandule. Levanduľa nám krásne zakvitla, nadišiel čas ju pozbierať a usušiť. Povieme vám, bola to krásna a najmä voňavá práca. Aj keď sa to nedá nazvať ani prácou, je to relax a potešenie zároveň. Výrobu kytičiek z levandule sme si užili, už sa tešíme ako nimi potešíme niekoho z vás.   Tešíme sa, že jej máme tento rok znovu dosť.  „Krúžok ZUMBA“

K piatku, v našom zariadení neodmysliteľne patrí zumba. Krúžok, na ktorý sa vždy veľmi tešíme, stále si na ňom dobre zacvičíme, či zatančíme. Je super, plný dobrej nálady, energie, spontánnosti a hravosti.

  „Športový deň“

Leto je v plnom prúde a aj my si ho užívame naplno. Keďže milujeme pohyb, tak uprednostňujeme aktívny oddych. Preto sme  dňa 23.6.2022 zorganizovali športový deň, ktorý sa začal krátkou rozcvičkou a behom na mestskom štadióne a pokračoval na tenisových kurtoch, kde sme sa naučili základom tenisu. A samozrejme nechýbal ani oddych v bazéne. Bol to super deň strávený aktívnym oddychom.
  „Zvládnem to sám/sama“

Starostlivosť o domácnosť zahŕňa množstvo činností, ktoré sa nám zdajú samozrejmé. Avšak, až keď si ich vyskúšate na vlastnej koži, zistíte, že to nie je až také jednoduché. Aj my si v rámci sociálnej rehabilitácie osvojujeme základné úkony starostlivosti o domácnosť, nakoľko sa chystáme na vlastné bývanie v dome. Dňa 22.6.2022 sme si prostredníctvom súťaže nacvičili prezliekanie posteľnej bielizne, kde išlo nielen o rýchlosť, ale aj kvalitu prevedenia činnosti. Nielenže sme to zvládli na jednotku, ale najmä s úsmevom na tvári.


  
"Prírodné fitnes v meste"
Sme nesmierne radi, že sa v našom meste nachádza detské ihrisko, ktorého súčasťou je aj prírodné fitnes, stroje na cvičenie priamo v prírode. Pri našich pravidelných prechádzkach do mesta sa tam občas zastavíme a na chvíľu si zacvičíme. Je to veľmi príjemný relax a tiež vhodná príležitosť môcť aktívnym pohybom si utužovať svoju fyzickú kondíciu a zdravie.  "Zbieranie liečivých byliniek"
Už odjakživa sa ľudia usilovali nájsť spôsob, ako si uľaviť pri rôznych zdravotných problémoch a neduhoch. Príroda to vymyslela svojsky a nechala vyrásť bylinky, ktoré majú tie správne účinky na rôzne zdravotné ťažkosti.  Liečivé rastliny sú ako zbraň proti rôznym vírusom, či iným ochoreniam. Ich zbieraním a následným sušením ich môžeme používať v ktoromkoľvek ročnom období. Aj my sme si už niektoré z nich stihli nazbierať a usušiť. Už sa veľmi tešíme ako si z nich v čase častých vírusových ochorení alebo počas dlhých zimných večerov uvaríme chutný čaj.


  "Výlet do prírody"
Ak potrebujete zrelaxovať a načerpať novú energiu, určite vybehnite do prírody. Tam zabudnete na všetky starosti, stačí sa poprechádzať a nadýchať sa čerstvého vzduchu a hneď sa budete cítiť lepšie. Aj my sme sa dňa 9.6.2022 vybrali na takýto výlet do prírody - do neďalekého kameňolomu, prešli sme aj kúsok lesa, či pookriali pri rieke Laborec. Cez Krivošťansku ulicu sme sa vrátili späť domov. Bola to skvelá ľahká túra, ktorá prospela nielen našej fyzickej kondícii, ale najmä sme načerpali množstvo pozitívnej energie...


  "Opekačka v Lidwine" 

K letu neodmysliteľne patrí opekačka. Opekačka má vždy svoje čaro – oheň, dobrá klobáska, zeleninka, či opečený chlebík alebo neopakovateľná atmosféra pri ich príprave. To všetko a ešte viac sme si užili aj my 8.6.2022 na prvej tohtoročnej  opekačke. Samozrejme nemohla chýbať ani hudba a tanec. Skvelá atmosféra a chutné jedlo, k tomu krásne slnečné počasie, jednoducho paráda ...

 

  "Milujem Slovensko" 
Dňa 7.6.2022 inštruktorky sociálnej rehabilitácie pripravili pre prijímateľov sociálnej služby ďalšiu zaujímavú vedomostno – zábavnú súťaž, plnú nových vedomostí, súťaži a najmä skvelej zábavy pod názvom „Milujem Slovensko“. Jednotlivé aktivity v rámci súťaže boli zamerané na rozvoj kognitívnych funkcií, pohybového aparátu, šikovnosti a tiež schopnosti spolupráce v tíme. Celé podujatie bolo naplnené množstvom emócií, humoru, dobrej nálady, ale aj súťaživosti a túžbe byť čo najlepší. Keďže nám aj počasie prialo, spoločne tak mohli stráviť jedno krásne, zmysluplne vyplnené popoludnie v prírode.

 

  "Na skle maľované" 
Dňa 6.6.2022 sme s naším novým programom „Na skle maľované“ vystúpili aj v exteriéri nášho zariadenia, aby sme trochu potešili aj svojich kamarátov a zamestnancov zariadenia. S týmto predstavením sme sa prezentovali už na Strážčanskom jarmoku, a tiež na festivale tvorivosti Most úsmevov v Košiciach a všade sme zožali veľké uznanie a aplauz. Inak tomu nebolo ani u nás, program sa všetkým veľmi páčil, čo nás nesmierne teší. Zároveň nás potešil aj veľký záujem o fotografovanie, každý chcel mať s nami fotku, na chvíľu sme sa cítili ako nejaké celebrity. Veľké poďakovanie patrí naším inštruktorkám sociálnej rehabilitácie - Janke Majerníkovej a Bc. Janke Maruščákovej, ktoré to s nami s veľkou láskou a trpezlivosťou v rámci dramatického krúžku nacvičovali. Už sa tešíme na ich nové nápady a inšpirácie pri ďalších programoch.


  "Most úsmevov"

Dňa 1.6.2022 sme sa opäť zúčastnili tradičného festivalu dramatickej tvorivosti ľudí so zdravotným postihnutím Most úsmevov, ktorý organizuje zariadenie sociálnych služieb Domko v Košiciach, pod záštitou Ing. Rastislava Trnku, predsedu KSK. Už 18. krát sa tu stretli divadelné súbory zo zariadení sociálnych služieb z celého Košického kraja, aby predviedli svoje výnimočné schopnosti, talent a tvorivosť. Divadelný súbor „Horúce srdcia“, ktorý pôsobí v našom zariadení sa tentokrát predstavil muzikálom „Na skle maľované“, ktorý zožal od prítomných veľký aplauz a tiež slová uznania. Máme z toho veľkú radosť, a to nás posúva ďalej sa zlepšovať a tak našimi vystúpeniami rozveseľovať ľudí.


  "Strážčanský jarmok "
Po dvojročnej pauze sa opäť vrátil so nášho mesta tradičný „Stražčanský jarmok“. Sme veľmi radi, že aj tento krát nás organizátori pozvali a tak sme svojím vystúpením mohli spestriť bohatý kultúrny program jarmoku. Pri slávnostnom otvorení jarmoku dňa 27.5.2022 sme sa predviedli až dva krát, scénickým tancom „Srdcia nehasnú“ a tiež novým programom „Na skle maľované“, ktorý zožal od publika veľký aplauz a  uznanie.  Veľmi nás teší, keď môžeme dookola rozdávať radosť a smiech, najmä v tejto smutnej dobe. Výrobky z našich kreatívnych dielní sme prezentovali v predajnom stánku, kde si návštevníci jarmoku mohli prezrieť a samozrejme aj kúpiť rôzne dekoratívne predmety. Typická jarmočná atmosféra nás celkom pohltila, všetci tí ľudia okolo, stánky s cukrovou vatou alebo inými pochutinami nám rozvoniavali a zanechali v nás úžasný zážitok.


  "Zadám ti hádanku "

Milujeme  hádanky, priťahuje nás ich tajomstvo, a zároveň sa nevieme dočkať, kedy objavíme správnu odpoveď. Prostredníctvom hádaniek si  cibríme predstavivosť, symbolické a logické uvažovanie a zároveň sa pri nich aj zabavíme. Tak tomu bolo aj 26.5.2022, keď si inštruktorky sociálnej rehabilitácie pripravili pre prijímateľov súťaž „Zadám ti hádanku“. Množstvo skvelých hádaniek, hier a rébusov, dobrá nálada a krásne počasie k tomu vytvorilo skvelú atmosféru, ktorú  si všetci užili.   "Krúžok jogy "
Pre niekoho je joga cvičenie, pre iného životný štýl, filozofia a príležitosť, ako nájsť seba samého. Jednoznačne je joga liekom pre dušu aj telo, má pozitívny vplyv na zdravie od podpory imunity, lepšieho zvládania každodenného stresu, uvoľnenia tela až po zlepšenia ohybnosti a spevnenia celého tela. Aj naši prijímatelia  chceli urobiť niečo pre svoje zdravie a tak si dňa 24.5.2022  na našom peknom dvore spoločne  s inštruktorkou Katkou zacvičili jogu. Krásne prostredie, pekné počasie a dobrá nálada prispeli k tomu, že mohli prežili krásne popoludnie a zároveň urobiť niečo dobré pre svoje zdravie. Bolo to úžasné, a preto sa všetci netrpezlivo tešia na ďalšie cvičenie.

  "Župné mestečko " 
 
Dňa 20.5.2022 vyvrcholili Župné dni KSK v Župnom mestečku na Námestí Maratónu mieru, ktoré ožilo remeslami, gastronómiou, koncertmi a ďalším kultúrnym programom. Na tomto podujatí sme nemohli chýbať, a tak sme prišli predviesť to, čo všetko dokážeme. V našom prezentačnom stánku si okoloidúci mohli pozrieť ukážku našich prác, skúsiť si výrobu shamballa náramkov, namaľovať a naplniť levanduľové vrecúško, či upliesť niečo krásne z papiera. Veselú a priateľskú atmosféru, ktorá tu celý deň panovala, sme doplnili aj naším kultúrnym vystúpením. Nezabudnuteľným zážitkom pre nás bolo aj stretnúť množstvo známych osobností, spoznať nových priateľov, ale aj to, že sme po dlhej covidovej dobe mohli  stráviť tento krásny slnečný deň na takomto skvelom podujatí. Ďakujeme organizátorom za pozvanie a skvelú atmosféru.

  "Deň otvorených dverí"  
Dňa 13.5.2022 sme v rámci Župných dní KSK na Zemplíne otvorili naše brány a privítali v našom zariadení nielen priateľov a známych, ale aj všetkých, ktorí sa chceli s nami stretnúť a na chvíľu sa s nami potešiť. Sme nesmierne radi, že k nám zavítali deti zo základnej aj  materskej školy v Strážskom, seniori z Klubu dôchodcov, naši priatelia a dlhoroční podporovatelia.  Pre deti sme pripravili množstvo zaujímavých aktivít, okrem ukážok výroby shamballa náramkov, levanduľových vrecúšok a papierového pletenia tu nechýbalo ani maľovanie na tvár, skákanie na trampolíne, maľovanie na chodník, rôzne športové aktivity a spoločná zumba s našimi klientmi. Celé podujatie sa nieslo v radostnom duchu, deťom sa nechcelo vrátiť do školy, či škôlky. Samozrejme nechýbalo ani chutné občerstvenie a na záver kultúrne vystúpenie našich prijímateľov. Všetkým úprimne ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutie, či spoluprácu.

  
"Deň matiek v Klube dôchodcov Strážske"
Vždy nás veľmi poteší, keď nás niekto pozve, aby sme mu naším vystúpením spestrili deň, či nejaký sviatok. Tak sa stalo aj 11.5.2022, keď sme prijali pozvanie a naším vystúpením sme potešili žienky z Klubu dôchodcov v Strážskom pri príležitosti sviatku „Dňa matiek“. Veď azda nie nič krajšie ako rozdávať radosť prostredníctvom tanca, či spevu. Dúfame, že sa im naše vystúpenie páčilo a sme nesmierne radi, že aj takýmto spôsobom môžeme rozdávať radosť a smiech. Tešíme sa na ďalšie stretnutie...


  "Deň matiek v zariadení"  

Už tradične druhá májová nedeľa patrí všetkým mamkám. Pre každého je jeho mamka tou najdôležitejšou osobou na svete. Mamka je ten človek, ktorého náruč sme pocítili ako prvú. Bolo to jej objatie, jej pohladenie, čo sme pociťovali od prvých dní nášho života. Avšak nie každý má to šťastie mať tú svoju mamku pri sebe, ale my máme naše náhradné „mamky“ v podobe všetkých zamestnankýň nášho zariadenia, ktoré sa o nás denne starajú, zahŕňajú nás svojou láskou, nehou, obetavosťou a trpezlivosťou. Týmto im chceme poďakovať za všetko – lásku, obetavosť, podporu, ale i pokarhanie, za každú rozprávku, či pieseň, zaspievanú s láskou, za to, že pri nás stoja v dobrom i zlom, a najmä za cenné rady, ktorými nás učia byť dobrými ľuďmi. Ako poďakovanie sme si pre nich pripravili dňa 9.5.2022 popoludní, malý kultúrny program a samozrejme vlastnoručne vyrobené srdiečka. ĎAKUJEME !!!

 

  "Beseda o prvej pomoci"  
Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna!  Každý človek je v núdzi odkázaný na pomoc iných ľudí. Je niekoľko najčastejších situácií, ktoré vyžadujú poskytnutie prvej pomoci. Preto sme sa v piatok, 6. mája, spoločne naučili, ako postupovať, ak sa v takejto situácii ocitneme! Zmerať krvný tlak, podať umelé dýchanie, masáž srdca, či zastaviť závažné krvácanie, to všetko sme si mohli spoločne s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie vyskúšať na besede o prvej pomoci. Taktiež sme sa porozprávali o tom, že zdravie máme len jedno a aké dôležité je starať sa o neho. Tak nikdy nezabúdajte na to, že poskytnúť prvú pomoc v prípade potreby je povinnosťou každého z nás.


  "Stavanie mája"  
Mesiac máj sa vo všeobecnosti považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň bola symbolom sily a dobrého rastu. Najvýznamnejšie postavenie medzi rastlinami mal vo zvykoch tohto obdobia strom, ktorý sa v tejto súvislosti označuje ako máj. Máj stavia obyčajne mládenec dievčaťu, o ktoré sa uchádza a ich stavanie je rozšírené na celom území Slovenska. Ako máj slúžili najmä vysoké rovné stromy (najčastejšie jedle alebo smreky) zbavené kôry. Ich vrcholce sa zdobili pestrofarebnými stuhami. Zvyk stavania májov sa v zmenenej podobe udržal dodnes, stavia sa však zvyčajne jeden ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia. Táto krásna tradícia sa zachovala aj v našom meste, ktorej sa pravidelne aj my radi zúčastňujeme. Nebolo tomu inak ani 29.04.2022, keď sme svojím krátkym vystúpením prispeli k sviatočnej atmosfére na námestí. Podarilo sa nám roztancovať a potešiť všetkých prítomných, čo nás veľmi potešilo.


  "Nácvik nakupovania"  
V rámci sociálnej rehabilitácie sprostredkúvame naším prijímateľom možnosť účasti na aktivitách, ktoré sú súčasťou každodenného života ako je starostlivosť o domácnosť, obsluha bežných domácich spotrebičov, príprava jednoduchých jedál a nakupovanie. Zameriavame sa na nácvik samostatného pohybu vrátane orientácie vo vnútornom i vonkajšom priestore, na nácvik schopnosti využívať dopravné prostriedky a na nácvik správania sa v rôznych spoločenských situáciách. Dňa 28.4.2022 sme spolu s prijímateľmi navštívili neďaleké Michalovce, kde si nakúpili novú obuv a oblečenie. Nechýbalo ani občerstvenie, či chutná zmrzlina. Prijímatelia si užívali všetko naokolo, prostredie nákupného centra, či občerstvenie na námestí.


  "Sadenie kvetov"  
Kvety prinášajú do našich životov radosť a pokoj. Nielen, že sú krásne, farebné, ale ešte aj krásne voňajú. Keď si ich v jari nasadíme budú nám robiť radosť až do jesene. My sme už nejaké kúpili,  v rámci pestovateľského krúžku dňa 27.4.2022 presadili a už sa tešíme ako nimi vyzdobíme exteriér nášho zariadenia. Prácu v záhrade máme veľmi radi, pôsobí na nás upokojujúco a príjemne si pri nej oddýchneme.  "Divadlo Portál v LIDWINE"

Dňa 25.4.2021 k nám opäť zavítalo divadlo Portál z Prešova s rozprávkou „Čáry – máry alebo záhada strateného prútika.“  Detektívna rozprávka o hľadaní strateného prútika je príbehom čarodejnice, ktorá pri svojom pátraní stretáva zaujímavých ľudí (indiána, či námorníka). Pomocou svojej vytrvalosti, vynaliezavosti a vtipu sa dostane k nečakanému rozuzleniu. Príbeh plný pesničiek a humoru nás nielen veľmi potešil, ale najmä rozosmial. Sme vďační hercom z tohto divadla za  každé ich vystúpenie, s ktorým k nám prichádzajú, pretože s nimi vždy prichádza aj humor, radosť a ponaučenie.


  
"Deň Zeme v LIDWINE" 
Každý rok 22. apríla oslavujeme Deň Zeme. Deň Zeme je medzinárodný ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje na negatívne dopady ničenia životného prostredia a apeluje na potrebu recyklácie odpadu. Aj mimo tohto dňa sa môžeme snažiť pomôcť našej planéte. Je dobré si pripomínať, že Zem je jediná a jedinečná a mali by sme sa o ňu dobre starať. Prajeme krásny Deň Zeme...  "Deň Sv. Lidwiny" 
Dňa 14. apríla sme si pripomenuli sviatok Sv. Lidwiny, po ktorej je pomenované aj naše zariadenie. Bola od mladosti ochrnutá a trpezlivo znášala bolesti, ktoré jej život prinášal. Prijímala svoje utrpenie ako svoje povolanie a zmenila aj pohľad na život. Viac sa venovala modlitbe. Mávala zjavenia Ježiša, Márie, svätých, videla do budúcnosti. Rada pomáhala ľudom, dokonca ešte aj po jej smrti, veľa chorých bolo uzdravených pri jej hrobe. Aj my sme si mali brať príklad z našej patrónky. V utorok 19.4.2022 sme si jej sviatok pripomenuli podujatím „Nakresli si Sv. Lidwinu“, kde sme popustili aj krídla našej fantázii a vytvorili pekné obrázky.


  "Zbieranie medvedieho cesnaku" 
Medvedí cesnak je zdravá a chutná bylinka, ktorá rastie skoro na jar vo vlhších lesoch. Jeho výrazná vôňa, korenistá chuť a liečivé účinky sú známe už tisícky rokov. Naši predkovia ho hojne využívali v kuchyni a pri liečbe mnohých ochorení. Svojej obľube sa teší aj u lesných zvierat, ako napríklad u diviakov alebo medveďa hnedého, ktoré zvyknú rozkopať zem, aby sa dostali k cibuľkám cesnaku. Podľa legendy je medvedí cesnak prvou rastlinou, ktorú medveď zožerie po prebudení zo zimného spánku. Za čo si táto rastlinka vyslúžila aj  svoj prívlastok medvedí. Takáto zázračná rastlina rastie aj v našom mestskom parku, preto sme si aj my v rámci prechádzky nazbierali túto zdravú bylinku, aby sme si z nej pripravili nejaké chutné dobroty.


  "Veľkonočná burza" 
V rámci pracovnej terapie, spolu s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie stále niečo vyrábame a vymýšľame. Obdobie pred Veľkou nocou sme využili na výrobu veľkonočných dekorácii, ktoré sme využili na výzdobu nášho zariadenia. Keďže sme toho vyrobili o niečo viac, ako sme potrebovali, usporiadali sme v zariadení veľkonočnú burzu, aby si aj naši zamestnanci mohli doniesť do svojich domovov kúsok sviatočnej atmosféry...  "Jarné upratovanie" 
Konečne je tu jar, na ktorú sme všetci tak dlho čakali. To, že sa konečne otepľuje poteší aj záhradkárov, ktorí sa nevedia dočkať toho, kedy opäť obujú gumáky, nasadia rukavice a strávia príjemný deň prácou v záhrade. Medzi nich patríme aj my, v našom zariadení, nakoľko máme pekný veľký dvor, ktorý sme si pekne upratali a skleníky, kde sme si nasiali rôznu zeleninu na ktorú sa už veľmi tešíme. V rámci nácviku komunitného bývania, na ktoré sa veľmi tešíme, tiež nacvičujeme upratovanie interiéru nášho bytu. Činnosti, ako sú vysávanie, utieranie prachu, umývanie podlahy a kúpeľne nám už nerobia väčšie problémy. Upratovanie nás jednoducho baví ...

 
"Čitateľský krúžok" 
Už Maxim Gorgij kedysi dávno povedal: „Za všetko, čo je vo mne dobré, vďačím knihe.“ Čítanie kníh nás nesmierne obohacuje a zlepšuje náš život, pretože doslova pri tom prežívame tisíce príbehov. A čo viac čítanie je jednoduchá cesta ako relaxovať, podporuje takmer všetky oblasti nášho myslenia, rozvíja slovnú zásobu a udržiava nám bystrú myseľ. Pre všetky tieto benefity sme si aj my obľúbili čitateľský krúžok, ktorý navštevujeme pravidelne, nielen v marci, kedy sme si pripomínali mesiac knihy.


  "Veľkonočné tvorenie" 
O pár dní tu máme opäť Veľkú noc. Sviatok, ktorým v kresťanskom ponímaní oslavujeme zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Sviatok, na ktorý sa každý pripravuje inak. Niekto si zakladá na chutných dobrotách, iní na uprataní svojho domu. My sme sa rozhodli si svoj domov nielen upratať, ale aj krásne vyzdobiť. V rámci kreatívneho krúžku a pracovnej terapie sme si vlastnoručne vyrobili krásne veľkonočné ozdoby a nimi vyzdobili interiér aj exteriér zariadenia. Myslíme si, že sa nám to aj podarilo.


  "Krížová cesta" 
Uprostred veľkého pôstu, ktorý prežívame sme sa aj my na chvíľu zastavili a pomodlili sa spoločne Krížovú cestu, ktorú sme obetovali ako prosbu za pokoj a mier vo svete. Každý deň počúvame nové správy o vojnových udalostiach za našimi hranicami, keď ľudia musia utekať pred hrôzami vojny, strácajú svoje domovy, istoty a svojich blízkych. Takouto formou chceme aj my prosiť za tých, ktorí majú moc, aby ju využívali na konanie a šírenie dobra a vždy podporovali mier.
  "Pestovateľský krúžok" 
Konzumácia ovocia a zeleniny je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si zlepšiť a udržať dobré zdravie. O tom, že najlepšie chutia tie, ktoré sme si vypestovali v záhrade, sa už presvedčil snáď každý z nás. A preto je najvyšší čas zasiať semená a dopestovať si vlastné sadenice, ktoré potom vysadíme do záhradky. Tak aj tieto činnosti vykonávame v rámci pestovateľského krúžku, na ktorý sa vždy veľmi tešíme. Tak a už je hotovo... Už len pravidelne polievať a čakať až vyrastú ...
  "Prechádzka k Laborcu" 
Jar sa nám nezadržateľne blíži, čo je vidieť a cítiť všade okolo nás a tak sme sa v jedno krásne slnečné, síce ešte trochu chladné popoludnie vybrali na prechádzku k rieke Laborec, ktorá tečie neďaleko nášho mestečka. Jarná príroda je proste niečo úžasné, všade je úplný pokoj, v ktorom môžete počuť aj trávu rásť, ten krásny pohľad na rieku a všetko to okolo, čo by sme priali vidieť každému z vás. Jarná príroda má svoje čaro, prináša nám do života radosť a smiech, čo v tejto ťažkej dobe potrebuje azda každý z nás...


  "Medzinárodný deň žien" 
Dňa 8.3. už tradične oslavujeme Medzinárodný deň žien. Chceme ním vyjadriť lásku a úctu všetkým ženám, pretože si to naozaj zaslúžia. Prečo? Lebo sú naozaj úžasné! Ženy dokážu riešiť problémy a tiež niesť ťažké bremená. Prinášajú šťastie, lásku a myšlienky, usmievajú sa, keď sa cítia dobre aj zle. Spievajú, keď im je do plaču, plačú, keď sú šťastné a smejú sa, keď sú vystrašené. Bojujú za to, v čo veria. Postavia sa proti nespravodlivosti. Ich láska je neobmedzená. Iba oni vedia, že bozk a objatie môže vyliečiť zlomené srdce. Je na nich iba jediná zlá vec. Zabúdajú, akú veľkú hodnotu majú a ako veľa pre nás, ostatných znamenajú. A tak všetkým mamám, babkám, tetám, priateľkám, zamestnankyniam nášho zariadenia zo srdca blahoželáme a ďakujeme, že ste ... Ako poďakovanie sme si pre naše žienky pripravili kyticu prianí a samozrejme aj tanček na rozveselenie...  "Fašiangy" 
Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek. Tak práve tou sme aj v našom zariadení začali našu rozlúčku s Fašiangami. A ako inak - spevom, tancom a zábavou. Spoločne sme sa posledný krát pred veľkým pôstom zabavili a keďže nemáme basu, tak sme aspoň takto, symbolicky pochovali naše obľúbené rádio... Ale nie na dlho, zábava bude pokračovať po Veľkej noci...  "Valentínska diskotéka" 
Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva, prejavy lásky v podobe bozkov či objatí alebo pohladení, ktoré v každom z nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity. Keďže láska má veľa podôb aj my v Domove sociálnych služieb sme sa rozhodli osláviť tento sviatok. 

V pondelok  14. februára 2022 pri príležitosti sviatku sv. Valentína sa v našom zaradení konala Valentínska diskotéka.  Ako je u nás zvykom, oslávili sme ho zábavne -  nechýbali ani tanec, ani hudba a ani spev. Valentínska diskotéka sa vydarila,  veľa sme sa nasmiali a schuti sme si zatancovali a zaspievali ... "Príprava na deň sv. Valentína" 
Niekoľko dní pred sviatkom sv. Valentína sme aj my trošku stíchli a zamysleli sa nad podstatou tohto sviatku. Vnímali sme ho nielen ako sviatok tých, ktorí sú zaľúbení, ale ako možnosť poďakovať sa tým, ktorí sa o nás starajú a majú nás radi.  Preto sme dňa 11. februára 2022, v rámci kreatívneho krúžku a v rámci aktivizačných činností  zamerali na výrobu valentíniek. S láskou a vďakou sme  vyrábali valentínky, pre  zamestnancov a aj našich kamarátov a známych v Domove sociálnych služieb, ale aj známym. Výsledkom boli tieto naše výrobky. "Naše karnevaly v minulosti" 
Pre mesiac február sú typické plesy a karnevaly. Takmer každý prijímateľ sociálnej služby v našom zariadení sa na nich pripravuje a premýšľa nad tým, akú masku si zvoliť a  ako bude vyzerať ten tohtoročný karneval. Aby sme nabrali inšpiráciu rozhodli sme sa dňa 8. februára 2022 v rámci aktivity "Naše karnevaly v minulosti" prezrieť kroniku nášho zariadenia. Povieme Vám bolo to veľmi zaujímavé.  Nabrali sme síce inšpiráciu, ale zároveň sme sa aj  zabavili,  pretože na niektorých fotkách sme sa poniektorí vôbec nespoznali. 
 "Popcorniáda v LIDWINE"
Veselo, ale i vážne, trochu zábavne a trochu súťaživo sme dňa 31. januára 2022 prežili deň prostredníctvom súťaže v jedení popcornu. Každý zúčastnený prijímateľ sociálnej služby sa snažil vyhrať čo i len jednu disciplínu a získať tak sladkú odmenu. Prijímatelia sociálnej služby ukázali nielen svoju šikovnosť a súťaživosť, ale aj schopnosť podpory a povzbudzovania svojho kamaráta.  Bol to deň plný zábavy a dobrej slanej pochúťky. 
 "Potulky po Slovensku prstom po mape"
Aj v ére GPS a digitálnych aplikácií zostáva mapa naďalej symbolom cestovania. Aj keď je doba, ktorá nám nedovoľuje veľmi cestovať, rozhodli sme sa preskúmať naše krásne Slovensko prostredníctvom "dňa nových vedomostí" 28. januára 2022  a akcie pod názvom "Potulky po Slovensku prstom na mape". Prstom po mape sme cestovali z mesta do mesta a rozprávali sa o jednotlivých miestach, čo je v nich zaujímavé, čo sa oplatí aj reálne navštíviť. Bola to nesmierne zaujímavá jazda, pri ktorej sme sa aj veľa naučili o našej krásnej krajine.  "Ani MY nezabúdame"
Celý svet si dňa 27. 1. 2022 pripomenul MEDZINÁRODNÝ DEŇ PAMIATKY OBETÍ HOLOKAUSTU. Tento deň má pripomínať utrpenie obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.

Pri tejto príležitosti sme sa aj my v rámci besedy rozprávali o tom, čo to vlastne ten holokaust bol. Z rozprávania a obrázkov, ktoré sme videli, sme si uvedomili, aké hrozné to v tej dobe muselo byť, koľko hrôzy, utrpenia a bolesti priniesla 2. svetová vojna a aké šťastie máme, že žijeme v mieri. Takouto formou sme sa aj my zapojili do celosvetovej kampane #WE REMEMBER, pretože veríme, že hrôzy minulosti sa už nikdy nevrátia, a veríme, že už nikdy viac človek neurobí človeku, to čo sa udialo počas holokaustu. 


 "Zima kedysi a dnes"
Zima na Slovensku bola kedysi úplne iná. Nielen to, že sa ulicami niesol detský krik a džavot, ale aj počasie bolo presne také, aké v zime má byť. Sneh, mráz, mínusové teploty, zamrznuté jazerá, sánky, guľovačka a korčuľovanie. Dnes môžu deti o takýchto prázdninách len snívať. A presne na takúto zimu sme si spoločne zaspomínali prostredníctvom starých fotografií v jedno januárové dopoludnie - presnejšie 26. januára 2022 aj v našom zariadení. Pozreli sme sa na zimu ako na ročné obdobie a spoločne sme snívali o zasnežených kopcoch, kde by sme sa mohli sánkovať, či lyžovať..."Ide pieseň dokola"
Hudba má špecifickú danosť − zabáva, dokáže zlepšiť náladu a zároveň spája ľudí. Každý z nás má svoju obľúbenú pieseň alebo obľúbený hudobný žáner, ku ktorému inklinuje. A keďže aj my máme veľmi radi hudbu, potešila nás súťaž pod názvom  „Ide pieseň dokola“, ktorá sa uskutočnila 25. januára 2022, pri ktorej sme si zaspomínali na obľúbené piesne a tiež na interpretov, ktorí ich spievajú. Bola to skvelá zábava a ceny, ktoré sme vyhrali nás tiež potešili... "Poď si s nami zabubnovať"
Hudba  a hudobné nástroje sprevádzajú našich prijímateľov sociálnych služieb takmer denno-denne. To, že máme radi hudbu či spev  je o nás všeobecne známe už dávno. Plne si totiž uvedomujeme, že hudba pôsobí na emócie ľudí, na ich motorické i vegetatívne funkcie. Hudba robí ľudí veselými a šťastnými, veď nie nadarmo sa hovorí, že hudba lieči.  a tiež, že radi navštevujeme činnosti, ktoré sú úzko späté s hudbou. Takouto aktivitou bola aj ďalšia časť školy bubnovania, ktorá sa uskutočnila dňa 24. januára 2022 pod názvom "Poď si s nami zabubnovať". Aj keď sme boli možno trochu hluční, bolo to jednoducho super - zábava, smiech a dobrá nálada. Presne to nás baví ... "Zimné radovánky v mestskom parku"
Tohtoročná zima nie je zatiaľ bohatá na sneh a preto sme sa potešili snehovým vločkám, ktoré sme zazreli za oknom. Hoci sme sa pôvodne, dňa 18. januára 2022, vybrali iba na krátku prechádzku poznávajúc a sledujúc krásy zimnej prírody, nakoniec sme sa nevyhli ani zimným radovánkam na snehu.  Aj keď snehu nebolo veľa, podarilo sa nám postaviť malého snehuliaka, zažiť guľovačku, ktorá je pre nás stále veľkou zábavou, a ktorá nám vyčarila úsmev na tvári. Veď pozrite sa sami....snehu málo, no zábavy veľa.