Motto týždňa: „Všetci vieme tancovať, ak nájdeme hudbu, ktorú milujeme.“ (Giles Andreae)
AKTUALITY 2023

  "Štedrý deň v LIDWINE"

Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, a preto sa na ne každý teší a chystá. Aj my sme prežili Vianočné sviatky v radosti a pokoji, a tak by sme chceli zo srdca poďakovať, a to všetkým, ktorý sa o to pričinili: p. primátorovi mesta Strážske a poslancom, ktorí nám priniesli Betlehemské svetlo, tetám kuchárkam, ktoré nám navarili tradičné štedrovečerné menu, bolo naozaj veľmi chutné, "Ježiškovi" a p. Mariannke za krásne darčeky, opatrovateľkám za úžasné stolovanie... A samozrejme sme nezabudli navštíviť ani kostol a Jasličkovú pobožnosť... Ďakujeme !!!

  "Vianočná akadémia v LIDWINE"

Dňa 19.12.2023 sa v našom zariadení uskutočnila "Vianočná akadémia", ktorú každoročne nacvičujú prijímatelia sociálnej služby spoločne s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie. Poslaním tejto krásnej akcie je potešiť všetkých prítomných, aby aspoň na chvíľku zastali a pookriali pri tónoch vianočných piesní, tancov a vinšov. Znovu sme si pripomenuli, že čo je najdôležitejšie na Vianociach. Je to láska. Láska, ktorá nemôže chýbať v našich životoch, a to nielen počas Vianoc...  "Vianočné vystúpenie v Klube dôchodcov"

Dňa 18.12.2023 sme prijali pozvanie na predvianočné stretnutie členov Klubu dôchodcov v Strážskom, ktoré sa uskutočnilo v reštaurácii Aztéka.  Pevne dúfame, že sme im svojím tancom, spevom a hovoreným slovom spestrili tento vzácny predvianočný čas. 
  "LIDWINA v kine - Perinbaba a dva svety"

Medzi najkrajšie mikulášske prekvapenie určite patrí návšteva kina, ktoré sme navštívili dňa 6.12.2023, a to priamo na premiéru krásnej rozprávky "Perinbaba a dva svety", ktorú režíroval Juraj Jakubisko. Bol to neskutočný zážitok, rozprávka je naozaj krásna. A k tomu ako bonus sme zažili  vianočnú atmosféru krásne vyzdobeného mesta Humenné a nechýbala ani sladká bodka v cukrárni... Ďakujeme za toto nádherné prekvapenie...  "Stromček ako dar ..."

Stromček neodmysliteľne patrí k najkrajším symbolom Vianoc. Každý vie, že ten živý je stále najkrajší. Aj my sme takýto krásny živý stromček dostali od nášho zriaďovateľa Košického samosprávneho kraja, za čo sme im veľmi vďační. Umiestnili sme ho pred budovu nášho zariadenia, aby robil radosť nielen nám, ale aj všetkým okoloidúcim. Nezabudli sme ho aj krásne ozdobiť. Ešte raz ďakujeme za krásny vianočný dar...


  "Mikuláš v LIDWINE..."

Či už veríte na Mikuláša alebo nie, tak jeden dňa 5.12.2023 zavítal aj do nášho zariadenia. A predstavte si nebol sám, boli s ním aj anjeli a čert... A tak ako každoročne nám nadeli množstvo sladkostí a krásne vianočné ponožky, ktoré nás v zime zahrejú. Ale nebolo to len o darčekoch. S Mikulášom prišla do nášho zariadenia dobrá nálada, radosť a ako čarovným prútikom vyčaroval na našich tvárach úsmev... Už sa na neho tešíme zase o rok...   "Veľa lásky"

Dňa 29.11.2023 sme sa zúčastnili úžasného podujatia - benefičného koncertu Veľa lásky, ktoré každoročne organizuje "Občianske združenie Milan Štefánik". Bolo to niečo neskutočné... Nechýbala skvelá zábava, kreatívne tvorenie, maľovanie na tvár, stretnutie s našimi speváckymi idolmi, úžasná atmosféra... Ďakujeme organizátorom za to všetko a tešíme sa znovu o rok...
  "Katarínska zábava"

Na Katarínu sa v minulosti konávali posledné tanečné zábavy pred nadchádzajúcim adventom, ktorý zakazoval tanec, spev a zábavu. Preto sa všetci snažili tento posledný večer radovánok náležite užiť a obyčajne tancovačky končievali až za bieleho rána. Aj my sme si dňa 22.11.2023 takúto zábavu usporiadali. A povieme Vám, bolo naozaj veselo. Schuti sme si zaspievali aj zatancovali, a samozrejme nechýbalo chutné občerstvenie...


  "Mesiac úcty k starším - HARMONIA Strážske"

V rámci októbra – mesiaca úcty k starším  sme dňa 30.10.2023 boli potešiť našim tancom a spevom seniorov v zariadení sociálnych služieb HARMONIA Strážske. Pevne dúfame, že sme im aspoň na chvíľu vyčarili úsmev na tvári. Ďakujeme za srdečné prijatie a tešíme sa na ďalšie stretnutie..
  "Čo ja viem?"

Dňa 25.10.2023 sme sa zúčastnili zábavno - vedomostnej súťaže "Čo ja viem?", ktorú zorganizovalo zariadenie sociálnych služieb Ondava Rakovec n/Ond. Bol to deň plný nielen vedomostných, ale najmä zábavných súťaží, ktoré preverili naše vedomosti, ale zároveň aj postreh, pamäť, či šikovnosť. Nechýbalo chutné občerstvenie, milé prekvapenie v podobe ukážky zásahu policajných psov a samozrejme na záver aj diskotéka... Ďakujeme organizátorom za milé a srdečné prijatie, tešíme sa na ďalší ročník tohto skvelého podujatia....


  "Zlatý slávik - VIA LUX Košice"

Dňa 18.10.2023 sme po roku opäť prijali pozvanie na spevácku súťaž "Zlatý slávik", ktorú tradične organizuje zariadenie sociálnych služieb VIA LUX Košice - Barca. Tento rok nás v tejto súťaži reprezentovali Mária a Dadka, ktoré spoločne zaspievali pieseň "Do rána je malá chvíľa ..." a nezabudli pridať aj malú tanečnú choreografiu. Za svoje vystúpenie zožali veľký aplauz a uznanie. Ďakujeme organizátorom nielen za pozvanie, ale aj za príjemnú a najmä srdečnú atmosféru. Už sa tešíme na ďalší ročník tohto krásneho podujatia.


  "LIDWINA hľadá superstar"

Kto z nás by nechcel byť SUPERSTAR... Asi každý by chcel raz v živote zažiť tú slávu, keď mu všetci tlieskajú a ospevujú ho... Tak niečo podobné sme zažili 16.10.2023 aj v našom zariadení pri súťaži "LIDWINA hľadá superstar". Každý zaspieval tú svoju obľúbenú pieseň, za ktorú zožal aj patričný aplauz... Bolo to nádherné, zábavné a dojímavé zároveň...  "Návšteva knižnice"

Dňa 13.10.2023 sme v rámci čitateľského krúžku navštívili Mestskú knižnicu v Strážskom. Bolo tam super, množstvo krásnych a zaujímavých kníh a tiež príjemná a srdečná atmosféra. Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu...  "Výstava paličkovanej čipky"
Pri príležitosti 20. výročia založenia krúžku paličkovania Pavučinka v Strážskom si 9.10.2023 jeho členky usporiadali vo vestibule Mestského úradu v Strážskom výstavu, na ktorej sme nemohli chýbať ani my. Pozreli sme si neskutočne krásne výtvory z paličkovanej čipky, či to boli obrusy, obrázky alebo iné dekoračné predmety. Zároveň sme obdivovali ich šikovnosť, trpezlivosť a najmä precíznosť s akou tieto úžasné veci vytvorili...  "Tancuj srdcom"
 Dňa 22.9.2023 sme sa zúčastnili už 4. ročníka tanečno - pohybovej súťaže "Tancuj srdcom", ktorú pravidelne organizuje zariadenie JASANIMA  Rožňava. Náš hudobno - dramatický súbor Horúce srdcia sa tentokrát predstavil moderno - ľudovým tancom na pieseň Primášovo srdce od Peter Bič Projekt. Aj tento ročník bol nabitý krásnymi vystúpeniami prijímateľov sociálnych služieb zo zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, ktoré posudzovala odborná porota. Najkrajším prekvapením na záver však bolo, že víťazmi boli všetci, čo bolo určite spravodlivé, nakoľko každé vystúpenie bolo krásne a svojím spôsobom aj výnimočné. Ďakujeme organizátorom za pozvanie, príjemnú atmosféru a originálny darček.


  "50. výročie založenia zariadenia LIDWINA - DSS"

Dňa 7.9.2023 bol v zariadení LIDWINA výnimočný deň. Oslavovali sme 50 rokov založenia zariadenia a zároveň sme otvorili svoje brány. Keďže ide o významný míľnik v živote nášho zariadenia pripravili sme si pre všetkých veľkolepý kultúrny program. Okrem našich prijímateľov v ňom účinkovala aj známa speváčka Veronika Rabada, ktorá nám svojím anjelským spevom prišla spríjemniť tento krásny deň, za čo jej patrí veľká vďaka. Ako na správnej oslave, ani u nás  nemohlo chýbať chutné občerstvenie. Všetci prítomní si mohli prezrieť interiér aj exteriér zariadenia, v zdravotnom kútiku zistiť, čo to o svojom zdraví a v popoludňajších hodinách si zacvičiť s Jankou Doboš Majerníkovou. Ďakujeme krásne všetkým sponzorom tohto pekného podujatia, bez ktorých by sme nemohli prežiť spolu so všetkými zúčastnenými takúto skvelú oslavu nášho jubilea.  "Petangový turnaj"

Dňa 11.7.2023 sme sa zúčastnili ďalšieho ročníka "Petangového turnaja", ktorý už tradične organizuje zariadenie sociálnych služieb DOMKO Košice. Svoje sily si medzi sebou zmerali prijímatelia zo zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti KSK. Počasie sa nám vydarilo, bolo pekne slnečno, atmosféra bola tiež skvelá, za čo patrí vďaka organizátorom. Aj keď sme nevyhrali, priniesli sme si veľa krásnych zážitkov, najmä z opätovného stretnutia s kamarátmi z iných zariadení. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník turnaja o rok.


  "Prvá letná grilovačka"

K letu neodmysliteľne patrí opekačka. Opekačka má vždy svoje čaro – oheň, dobrá klobáska, zeleninka, či opečený chlebík alebo neopakovateľná atmosféra pri ich príprave. To všetko a ešte viac sme si užili aj my 4.7.2023 na prvej tohtoročnej opekačke. Samozrejme nemohla chýbať ani hudba a tanec. Skvelá atmosféra a chutné jedlo, k tomu krásne slnečné počasie, jednoducho paráda ...  "Výlet do Litmanovej a Ľutiny"

Dňa 29.6.2023 sme zažili krásny duchovný zážitok, keď sme navštívili pútnické miesto Litmanovú - horu Zvir a Ľutinu. Prvý krát v živote sme boli na takomto mieste a bolo to naozaj úžasné. Boli sme na sv. liturgii, pomodlili sme sa v kaplnke zjavenia, kde sme poďakovali Panne Márii za jej neustálu ochranu, nabrali si vody z prameňa sv. Jána Krstiteľa. Potom sme sa zastavili na obed a kávu. Nasledovalo ďalšie čarovné miesto v Ľutine, krásna bazilika a mini skanzen v nás zanechali nielen obdiv, ale najmä pokoj, ktorý vyžaroval z tohto úžasného miesta.


  "Maľovanie v prírode"

Dňa 23.6.2023 sme prijali pozvanie zariadenia LÚČ DSS Šemša na zaujímavé podujatie pod názvom Maľovanie v prírode. Celé podujatie  prebiehalo vonku, v krásnom parku pri zariadení. Páčilo sa nám najmä to, že každý mohol maľovať kde chcel, či už pri stole alebo priamo na lúke. Tém na maľovanie bolo tiež viac a  mohli sme si vybrať čo chceme maľovať alebo či len vyfarbovať  omaľovanky. Po skončení súťaže  bol každý odmenený diplomom, medailou, darčekom a samozrejme nechýbalo ani malé občerstvenie.


  "Športové hry prijímateľov sociálnych služieb 2023"

Dňa 15.6.2023 sme sa zúčastnili už 10. ročníka športových hier prijímateľov sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, ktoré už tradične usporadúva zariadenie sociálnych služieb Harmonia Strážske. Aj tentokrát sme sa stretli v Park pube v Mestskom parku v Strážskom, aby sme si zmerali sily s našimi kamarátmi z iných zariadení v 10 športových disciplínach. Samozrejme nechýbalo ani chutné občerstvenie a skvelá zábava. Už sa tešíme na ďalší ročník.


  "Dobrý festival 2023"

Dňa 9.6.2023 sme sa zúčastnili už 13. ročníka skvelého podujatia pod názvom " Dobrý festival" v Prešove. Ide o najväčší hudobno-umelecký festival na východe Slovenska. Ani tento rok organizátori nesklamali a pripravili pre nás úžasný program, plný rôznych sprievodných aktivít a samozrejme nechýbalo ani chutné občerstvenie. Aj napriek nepriaznivému počasiu sme si tento festival užili a tešíme sa znovu o rok.  "Výlet na Brekovský hrad"

Dňa 2.6.2023 sme sa vybrali na výlet na Brekovský hrad, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Strážske. Bol krásny slnečný deň, nasadli sme na autobus a v dedine Brekov sme sa pešo vybrali priamo k zrúcaninám hradu Brekov. Cestou sme pozorovali okolitú prírodu a navzájom sa rozprávali. Následne sme si prezreli zrúcaniny hradu, občerstvili sa v prírode a síce unavení, ale plní nových zážitkov sme sa vrátili domov...
  "Most úsmevov 2023"

Dňa 5.6.2023 sa uskutočnil XIX. ročník Festivalu dramatickej tvorivosti prijímateľov sociálnych služieb "Most úsmevov" v Kulturparku v Košiciach. Tento rok sme sa na tomto festivale predstavili s vystúpením pod názvom "Postav mi chalúpku". Bolo to vystúpenie, ktoré chytilo za srdce azda každého z prítomných, čo bolo aj našim cieľom. Veľmi nás potešili aj pochvaly a slová uznania od mnohých prítomných, čo nás veľmi potešilo a je to najväčšie zadosťučinenie za našu prácu a námahu pri nacvičovaní vystúpenia. Ďakujeme organizátorom za príjemnú atmosféru a starostlivosť počas celého podujatia. Tešíme sa na ďalší ročník tohto krásneho festivalu. Znovu sme prežili krásny a pohodový deň, naplnený novými zážitkami a na ceste domov nechýbalo malé občerstvenie...


  "Beseda o liečivých rastlinách"

To, že liečivé rastliny nám pomáhajú liečiť mnoho chorôb, vie asi každý, ale rozoznať ich a určiť, čo ktorá lieči, už nie je také ľahké. Preto sme sa veľmi potešili besede na túto tému, ktorá sa uskutočnila dňa 31.5.2023 v altánku pri našom zariadení. Takýmto spôsobom sme spoznali aspoň niektoré z tých liečivých byliniek, ktoré bežne rastú aj v našej záhrade.   "XXV. Strážčanský jarmok"

Dňa 26.5.2023 sa začal už XXV. Strážčanský jarmok, tentokrát v Mestskom parku v Strážskom. Samozrejme, že sme tam nemohli chýbať ani my, či už s naším predajným stánkom, v ktorom sme prezentovali výrobky z dielní našich prijímateľov, ale aj v kultúrnom programe. Všetkých prítomných sme rozveselili ľudovým tancom, za ktorý sme zožali veľký aplauz. Cestou späť do zariadenia sme nezabudli ochutnať typické jarmočné špeciality a maškrty.  "Deň otvorených dverí v DSS Ondava"

Dňa 18.5.2023 sme prijali pozvanie na Deň otvorených dverí v Domove sociálnych služieb ONDAVA v Rakovci n/Ond. Potešil nás krásny kultúrny program, pokochali sme sa prehliadkou celého zariadenia a samozrejme nechýbalo ani chutné občerstvenie. Ďakujeme za pozvanie a skvelú atmosféru... 
  "Deň matiek v Klube dôchodcov"

Na pozvanie Klubu dôchodcov sme 17.5.2023 prišli pozdraviť, a snáď aj potešiť svojím tancom, spevom a pekným slovom pri príležitosti Dňa matiek, všetky mamky a babky z Klubu dôchodcov v Strážskom. Sme radi, že aj takýmto spôsobom môžeme rozdávali radosť. Tešíme sa na ďalšie stretnutie..
  "Deň matiek v Lidwine"

Druhá májová nedeľa patrí všetkým mamám na svete. V ten deň, viac ako inokedy, snažíme sa vzdať úctu a prejaviť lásku tej, ktorá nám dala život. Mamu asi najviac charakterizujú jej srdce a ruky. Srdce, zdroj nevyčerpateľnej lásky, ruky, symbol nekonečnej obety. Avšak nie každý má to šťastie mať tú svoju mamu pri sebe, avšak Pán Boh pamätá aj na takýchto ľudí a zosiela im do života „mamky“, ktoré sa obetavo starajú nielen o ich telo, ale najmä o ich srdiečka. A práve takýmto „mamám“ bol venovaný aj tento náš kultúrny program, aby sme im aspoň takto vyslovili jedno veľké ĎAKUJEM. A to naozaj za všetko... Obzvlášť ďakujeme naším inštruktorkám, ktoré s nekonečnou trpezlivosťou a láskou s nami nacvičujú tie krásne programy. Bez nich by sme to nezvládli...  "Prechádzka do prírody"

To, že pobyt v prírode nám prináša množstvo benefitov, ani netreba pripomínať. Zvlášť, ak je krásne počasie a príroda okolo nás sa už prebudila zo zimného spánku. Aj my sme sa vybrali na takúto prechádzku ku rieke Laborec, kde sme opäť načerpali veľa pozitívnej energie a radosti z krásy, ktorá je všade vôkol nás. Určite sa sem budeme častejšie vracať.  "Stavanie "Mája" v Lidwine"

Dňa 28.4.2023 sme sa spoločne zišli pred budovou zariadenia, aby sme si podľa starej ľudovej tradície postavili „Máj“. Samozrejme, že nechýbala dobrá nálada, spev a ľudový tanec. Naše dievky nám ho krásne vyzdobili farebnými stužkami a spoločne sme ho zasadili pred budovu zariadenia, aby mohol potešiť všetkých, ktorí prechádzajú okolo nášho zariadenia.
  "Strážčanský slávik"

Dňa 23.4.2023 sa uskutočnil už 25. ročník speváckej súťaže „Strážčanský slávik“ v Základnej umeleckej škole v Strážskom. Naše zariadenie v tejto súťaži reprezentovala prijímateľka sociálnej služby Mária, ktorá za svoje vystúpenie získala 2. miesto v kategórii dospelí. Samozrejme, že všetci sme jej držali palce a nezabudli sme ju prísť aj povzbudiť. Ďakujem za pozvanie a nádhernú atmosféru.

 


  "Deň zeme 2023"

Deň Zeme je deň venovaný Zemi ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodným dňom Zeme, ktorý sa konal počas osláv jarnej rovnodennosti, 21. marca a oslavoval príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu. V našom meste sa tento sviatok oslavoval dňa 20.4.2023, a to na detskom ihrisku, kde sme nechýbali ani my. Sme radi, že sme si tento sviatok mohli pripomenúť spolu s obyvateľmi mesta Strážske a aj svojím krátky kultúrnym programom prispieť k skvelej atmosfére, ktorá tam panovala.  "Veľká noc v LIDWINE"

Najväčší kresťanský sviatok – Veľkú noc – sme si pripomenuli aj v našom zariadení. Už pár týždňov pred tým sme si upratali a vyzdobili svoje izby, nezabudli sme ani na svätú spoveď a samozrejme ani na chutné jedlá, ktoré k Veľkej noci neodmysliteľne patria. Napiekli sme si chutné koláčiky, uvarili hrudku, a to všetko sme krásne uložili do košíka a išli posvätiť do nášho kostola. Bolo to krásne a samozrejme všetko aj veľmi chutné.


  "Opri sa o mňa"

Dňa 2.4.2023 sa v Prešove uskutočnil ďalší ročník benefičného koncertu "Opri sa o mňa", na ktorom sme nemohli chýbať ani my. Zatancovali sme si zumbu, dali si maľovať na tvár, vyskúšali enkaustiku, či spievali spolu s Petrom Cmoríkom a Kollárovcami, a to je zlomok toho, čo sme zažili. Množstvo skvelých ľudí okolo seba a neskutočne dobrá nálada. Odniesli sme si domov veľa pekných zážitkov, na ktoré budeme dlho spomínať. Ďakujeme za pekné popoludnie.


  "Návšteva knižnice"

Dňa 28.3.2023 sme navštívili Mestskú knižnicu v Strážskom, a to pri príležitosti marca - mesiaca knihy. P. Apjárová nás veľmi milo privítala a zároveň nám pútavo porozprávala o dôležitosti čítania kníh aj v tejto pretechnizovanej dobe. Prezreli sme priestory knižnice a najmä to množstvo kníh, ktoré tam je. Už sa tešíme na ďalšiu návštevu...  "Hádaj kto som"

Hru známu z televíznej obrazovky pod názvom "Hádaj kto som" sme si vyskúšali aj my, dňa 13.3.2023. V rámci nej sme si nacvičili najmä kladenie rôznych otázok, aby sme sa dopracovali k výsledku, teda uhádli, kto vlastne sme. Bolo to veľmi zaujímavé a najmä zábavné ...
  "Návšteva študentov SZŠ z Humenného"

Dňa 14.3.2023 sme v našom zariadení privítali študentov Strednej zdravotníckej školy z Humenného. Veľmi sme sa im potešili a zároveň sme ich na chvíľku vtiahli do nášho krásneho domova. Mohli sa oboznámiť nielen s priestormi nášho zariadenia, v ktorých bývame, ale aj s činnosťami, ktoré nás veľmi zaujímajú a vypĺňajú náš voľný čas. Nechýbala ani ukážka nášho tanečného talentu, a to prostredníctvom muzikálu "Na skle maľované". Srdečne im ďakujeme za návštevu a dúfame, že sa u nás cítili dobre. Zároveň sa tešíme na ďalšie stretnutie...


  "MDŽ  v  Lidwine ..."

Dňa 8.3.2023 majú sviatok všetky ženy, preto si naši chlapi prichystali pre tie naše žienky malé prekvapenie v podobe tanca. Všetky postupne vytancovali a aspoň na chvíľu ich takto rozveselili. Veď chvíľka pozornosti a lásky je oveľa viac ako množstvo materiálnych darov... Želáme všetko najlepšie všetkým ženám k ich krásnemu sviatku...  "Pamätaj a hádaj"

Činnosti na rozvíjanie pamäte sa zídu každému a v každom veku. Preto sme sa aj my veľmi potešili súťaži s názvom "Pamätaj a hádaj", ktorá sa uskutočnila dňa 27.2.2023,  kde sme si nielenže precvičili svoju pamäť, ale zároveň sa aj dobre zabavili.

  "Oslava jubilea"

Oslava jubilea je vždy niečím výnimočná, nikdy sa neopakuje. Aj oslava 30 jubilea našej Denisky bola tak trochu netradičná, a najmä bola pre ňu veľkým prekvapením, ktoré určite nečakala. Najprv ju všetci kamaráti vytancovali v rámci fašiangového programu a neskôr jej  spolu so zamestnancami zagratulovali a zaspievali. Samozrejme nechýbala ani narodeninová torta a chutné občerstvenie. Na tieto šťastné chvíle len tak skoro nezabudne. Ešte raz všetko najlepšie...


  "Fašiangy v zariadení"

A je tu koniec fašiangového obdobia, a tak sme sa s ním rozlúčili, dňa 20.2.2023 tak, ako sa patrí. Najprv krásnym kultúrnym programom, ktorý začali naše dievčatá pri páraní peria a nakoniec to spolu s chlapcami poriadne roztočili pri ľudovom tanci. Samozrejme, že nechýbala ani tradičná fašiangová diskotéka s maskami. A tak sme pomyselne na 40 dní pochovali "basu" a  s ňou aj zábavu, spev a tanec.  "Fašiangy v meste"

Aj napriek nepriaznivému počasiu sme sa dňa 17.2.2023 zúčastnili mestského podujatia "Pochovávanie basy", čo bolo takou pomyselnou bodkou za obdobím Fašiangov. Síce sme trochu zmokli, ale aj tak to stálo  zato. Skvelá nálada, stretnutie so známymi v meste, či ochutnávka zabíjačkových špecialít a fašiangových šišiek boli super... Sme veľmi radi, že sme mohli byť pri tom...  "Stretnutie komunity prijímateľov sociálnej služby"

Dňa 26.1.2023 sme sa opätovne stretli v jedálni zariadenia s vedením nášho zariadenia, aby sme sa porozprávali o všetkom čo nás trápi, čo nám chýba alebo čo je potrebné zmeniť. Dozvedeli sme sa, čo nové sa chystá tento rok, na čo sa môžeme tešiť.

  "Krúžky v CVČ"

Sme veľmi radi, že po dlhšom čase,  môžeme znovu navštevovať Centrum voľného času v Strážskom. Už nám chýbala naša p. vedúca Alica a jej skvelé tanečné choreografie v rámci tanečného krúžku. Vždy sa tam zabavíme a odreagujeme od každodenných problémov, či starostí. Je to pre nás skvelý relax. A samozrejme, že sa tešíme aj na počítačový krúžok, pretože svet počítačov a internetu nás veľmi baví...


  "Matematika hrou"

Matematika dá občas zabrať, zdá sa veľmi ťažká, a preto sa pri nej treba zahrať. Počítanie sa dá naučiť aj cez hru, cieľom je, aby sme nemali pocit, že sa musíme len učiť. Aj my sme to takto vyskúšali a predstavte si, že to funguje. Za pomoci rôznych kociek a iných útvarov sme si zopakovali tie podstatné veci z matematiky. Úžasne sme sa pri tom pobavili a zároveň sa aj niečo naučili...  "Hudba ako liek"

Hudba, ktorá je súčasťou liečenia už odpradávna, skrátka svojím rytmom, melódiou, farbou zvuku, vytvára rôzne nálady pôsobiace na naše emócie. Keď počúvame hudbu, je to podobné, akoby sme počúvali ľudskú reč. Aj v našom zariadení hudbu využívame najmä na relax alebo odbúravanie negatívnych emócií, či stresu. Hra na hudobné nástroje alebo spievanie obľúbených piesní blahodarne pôsobia na psychiku prijímateľov, dokáže ich upokojiť, navodiť pocit bezpečia, či vzbudiť príjemné emócie.