AKTUALITY 2019

Opri sa o mňa
Občianske združenie Milan Štefánik organizuje kultúrne benefičné podujatia spojené s náučno-výchovnými workshopmi pre mentálne a zdravotne postihnutých ľudí na Slovensku. Dňa 31. 3. 2019 zorganizovalo v poradí už 8. ročník benefičného koncertu „Opri sa o mňa“ v PKO Čierny orol v Prešove.
Tohto roku sme aj my prijali pozvanie na podujatie. Stretli sme úžasných umelcov ako Lukáš Adamec, Samuel Tomeček, Štefan Štec či hudobnú skupina Ščamba a Čerešenky. V úlohe skvelého moderátora sme zažili veselého Romana Pomajba, zapojili sme sa do Zumby či kreatívnych workshopov. 
Občianskemu združeniu Milan Štefánik srdečne ďakujeme nielen za pozvanie, ale aj za skvelé pohostenie a krásne tričká, ktoré sme dostali do daru. Bolo to úžasné nedeľné popoludnie.


Chvíľka poézie - marec mesiac knihy 
,,Knihy sú najtichší a najvernejší priateľ, najdostupnejší a najmúdrejší radca a najtrpezlivejší učiteľ.“ hovorí Charles Willam Eliot. Rovnako sa hovorí sa, že knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla. A je to naozaj tak. Knihy podporujú fantáziu, rozširujú vedomosti a obzory, približujú vzdialené miesta, rozprávajú príbehy, o ktorých by sme inak nevedeli.
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Pri tejto príležitosti sme 20. 3. 2019 v spoločenských priestoroch zariadenia pripravili pre prijímateľov sociálnych služieb a samozrejme aj za ich pomoci kultúrne pásmo „Chvíľka poézie“. Vrátili sme sa do doby 70-80 tých rokov, keď sa pravidelne v Slovenskej televízii vysielala relácia ,,Nedeľná chvíľka poézie“.
Miestnosťou sa šírila omamná vôňa horiacich voňavých sviečok a vôňa teplého čaju. Celkovú atmosféru spríjemňovala upokojujúca a relaxačná hudba, knihy a úžasní ľudia, ktorí sa na tomto podujatí podieľali a zúčastnili. Strávili sme príjemné a dojemné chvíle, započúvali sme sa do krásnych veršov našich básnikov a takto precítili a vnímali umelecký prejav prednášanej básne. Výnimočnosť tejto chvíle bola podčiarknutá aj skutočnosťou, že zamestnankyňa nášho zariadenia obohatila toto kultúrne pásmo aj svojou vlastnú tvorbu – o „Zbierku básni a hudobných prianí", ktoré zložila hlavne z úcty ku všetkým telesne a mentálne postihnutým deťom na celom svete.


 Navštívili nás   
Už ako býva zvykom, tak aj tento rok prišli nás opäť navštíviť žiaci Strednej zdravotnej školy z Humenného, dňa 11.3.2019, ktorým sme v krátkej prezentácii predstavili naše zariadenie. Následne nasledovala samotná prehliadka jednotlivých úsekov. Žiaci mohli vidieť školské poznatky priamo v praxi, vidieť samotný chod života prijímateľov, ale aj sa zapojiť aj do ich obľúbenej aktivity a to je muzikoterapia.


 Zlatý slávik  
LIDWINA – Domov sociálnych služieb Strážske mala aj tohto roku zastúpenie na podujatí „Zlatý slávik“, ktoré 10. marca 2019 zorganizovalo mesto Strážske. Prijímateľka sociálnych služieb Mária, za podpory svojich priateľov zo zariadenia, vystúpila s piesňou „Vydala ma mamka“. Za svoj skvelý výkon zožala od prítomných potlesk a pekné umiestnenie potešilo nielen ju samotnú, ale aj nás všetkých. Aj tento rok sa potvrdilo, že hudba a spev vyčaria úsmev na tvári a spríjemnia deň. Spev všetkých súťažiacich bol excelentný, rozoznieval sa po priestranstve mestského kina a vytvorili neopakovateľnú atmosféru.


 Divadlo Portál opäť u nás 
Už po niekoľký krát Divadlo Portál opäť vyčarilo úsmev na tvári našim prijímateľom sociálnych služieb. Dňa 8. marca 2019 zavítali divadelníci do nášho zariadenia tento krát s rozprávkou „Nebojsa“. Rozprávkové putovanie hlavného hrdinu Mateja za láskou aj strašidlami zároveň, bolo tentokrát ozvláštnené nielen veselými pesničkami, ale aj bábkami. Hovorí sa, že smiech lieči... ak je to tak, tak sme vďaka tomuto predstaveniu zase o niečo zdravší. Zabavili sme sa, zaspievali s hlavným hrdinom Matejom a naučili sa, že je celkom prirodzené sa niekedy báť. Hlavne, ak máme niekoho radi...


 Návšteva spisovateľky Paulíny Sabolovej Jelínkovej 
Dňa 7. 3. 2019 nás navštívila rodáčka zo Strážskeho a známa spisovateľka Paulína Sabolová Jelínková, s ktorou sme strávili vzácne chvíle v rozhovore. Pani spisovateľka nám porozprávala o svojich knihách, o bohatom a fantazijnom svete, ktorý sa nachádza v knihách a príbehoch. Povzbudila našich prijímateľov sociálnych služieb k tomu, aby čítali a tak obohacovali svoju fantáziu i slovnú zásobu. V závere svojej návštevy nám darovala svoju novú knihu „Čertík Trapko". Srdečne ďakujeme za krásnu knihu, i obohacujúcu návštevu a tešíme sa na ďalšie stretnutie.  


 Fašiangová veselica 
„Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde...“ Názov tejto známej piesne napovedá, že obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy nazývame ,,Fašiangy.“ Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Je to obdobie veselosti, radosti a zábavy. A práve takáto veselá zábava a samozrejme aj pravé fašiangové pohostenie sa udialo aj v našom zariadení dňa 25.2.2019.
Vyzdobení maskami, škraboškami a karnevalovými klobúčikmi, v dobrej nálade sme sa všetci usadili a pozreli si nádherný fašiangový program plný piesní, krásnych rytmických tancov a úžasného bubnovania na djembe bubnoch. 


 Valentínsky ples 
Centrum sociálnych služieb GARDEN Humenné dňa 14. 2. 2019 organizovalo v poradí už 11. Valentínsky ples v kultúrnom dome v obci Ptičie pre prijímateľov sociálnych služieb, na ktorý bol LIDWINA – Domov sociálnych služieb srdečne pozvaný.
Pre našich prijímateľov to bol prvý ples, ktorého sa zúčastnili a preto sa na túto udalosť náležite aj pripravili. Začalo obdobie výberu vhodných šiat a oblekov, zabezpečenia tanečných topánok či voľby toho naj účesu.
Atmosféra na plese bola úžasná a srdečná. Spoznali sme nové prostredie, nových výnimočných ľudí a zažili príjemnú zábavu. Do tanca nám hrala a o dobrú náladu sa postarala hudobná skupina Gerock. Bol to skvelý a jedinečný zážitok. Centru sociálnych služieb GARDEN Humenné srdečne ďakujeme za pozvanie, vrelé privítanie a veľkolepo strávený valentínsky deň.


 Fašiangový karneval v CVČ 
Tak ako každý rok aj tento rok pripravilo Centrum voľného času v Strážskom, dňa 13. 2. 2019 Fašiangový karneval pre prijímateľov sociálnych služieb nášho zariadenia a prijímateľov sociálnych služieb zo zariadenia Harmonia. Naši prijímatelia sa zúčastnili zábavného dopoludnia v krásnych a pestrofarebných maskách, na ktoré sa náležite pripravovali už niekoľko dní dopredu. Centrum voľného času mal pre zúčastnených pripravený pekný zábavný program, naplnený rôznymi súťažami a zábavou. Naši prijímatelia sa výborne bavili, užili si veľa zábavy a tiež zažili veľa humorných situácií, na ktorých sme sa všetci s chuťou zasmiali. Centru voľného času v Strážskom za zorganizovanie a pozvanie na túto akciu srdečne ďakujeme.  


 Margikus folklorikus - nevšedný svet ľudových tradícií 
Ľudové zvyky a tradície oddávna ovplyvňovali život našich predkov. Príčinou ich vzniku býval strach z neznáma, neschopnosť vysvetliť prírodné javy, ako aj snaha zabezpečiť si šťastie, zdravie, krásu či lásku. V dôsledku toho sa objavilo množstvo povier, mýtov a legiend. Pre dnešného človeka je svet tradícií tajomný a nepoznaný. So zámerom poodhaliť rúško tajomstva sme sa dňa 17. januára 2019 vybrali do estrádnej sály Mestského kultúrneho domu vo Vranove nad Topľou.  
S napätím sme sa ponorili do tajov ľudových tradícií. Hneď po usadení na miesta sa nám prihovoril tajomný hlas slovami: "Bola raz jedna krajina, kde žili bosorky a čarodejnice, čo zaklínali a zle robili. Ale žili tu aj ľudia, ktorí verili na povery, zaklínadlá, čary a zo života ich odháňali hudbou, spevom i tancom. Tá krajina sa volala Magikus Folklorikus." Už po týchto úvodných slovách sme mali zimomriavky na tele. Tie nám zostali až do konca predstavenia, počas celej plejády ľudových piesni, tancov porekadiel a zaklínadiel. Bol to nevšedný zážitok. O to viac prekvapivejšie a pre nás inšpiratívne bolo zistenie, že celú túto krásu nacvičil a predviedol detský folklórny súbor CIFROŠKO, pôsobiaci pri ZŠ Sídlisko II. vo Vranove nad Topľou